Rágcsálókon végzett laboratóriumi tesztek során a Rutgers Egyetem kutatócsoportja a köpölyözéshez hasonló szívásos módszert használta a SARS-CoV-2 DNS-vakcina bejuttatásához, ami körülbelül százszor erősebb immunválaszt váltott ki, mint a beadott vakcina önmagában. Az eredmények alapján a tanulmányt finanszírozó GeneOne Life Science biofarmacég engedélyezte, hogy a technológiát humán klinikai vizsgálatok során is teszteljék. A technológia biztonságossága és immunogenitása alapján egy humán klinikai vizsgálat már a II. fázisba lépett. Az erről szóló tanulmány a Science Advances című folyóiratban jelent meg.
"Ez a szívásalapú technika úgy működik, hogy a nukleinsav beadása után mérsékelt negatív nyomást alkalmazunk a bőrre, teljesen noninvazív módon. A módszer egy könnyen használható, költséghatékony és nagymértékben skálázható eljárást jelenthet a nukleinsav-alapú terápiák és vakcinák laboratóriumi és klinikai alkalmazásához" - mondta Hao Lin, a Rutgers-New Brunswick professzora, a tanulmány vezető szerzője a MedicalXpressnek .
Negatív nyomás, pozitív hatás
A köpölyözés egy hagyományos eljárás, amelynek során fűtött csészéket helyeznek a bőrre, hogy negatív nyomást hozzanak létre, ezzel fokozva a terület vérkeringését a gyógyulás elősegítése érdekében. A nukleinsav -gyógyászat egy új generációs technológia, amely a DNS-t, az RNS-t és más, genetikai információt irányító biomolekulákat használ. Az elmúlt két évtizedben széles körben elterjedt, mivel ígéretesnek bizonyult a különböző betegségek kezelésére és a vakcináknál. A pandémia elleni küzdelem érdekében például több nukleinsav-alapú vakcinát terveztek, gyártottak és terjesztettek tömegesen.
A nukleinsav-gyógyászat úgy működik, hogy - akár oltóanyaggal - szintetikus vagy mesterségesen előállított nukleinsavak jutnak be a gazdasejtekbe, ahol a sejtgépezet segítségével a kódolt fehérjék termelését irányítják, hogy immunválaszt váltsanak ki. A folyamat egyik kulcsfontosságú lépése a transzfekció, vagyis a tisztított nukleinsavaknak a gazdasejtek citoplazmájába (RNS) és magjába (DNS) történő bejuttatása a sejtmembrán gátakon keresztül.
Ha a DNS- és RNS-molekulákat a szövetekbe fecskendezik, azok nem jutnak be automatikusan a gazdasejtekbe, és a legtöbbjük gyorsan lebomlik, hacsak nem védik őket. Az mRNS-alapú COVID-19 elleni vakcinákban például lipid nanorészecskéket használnak az mRNS-ek beburkolására, hogy megvédjék és segítsék azok átjutását a gazdasejt membránján. Ezután kezdődik csak a kódolt fehérje termelődés és az immunválasz kiváltása. Alternatív megoldásként gyakran elektromos mezőt használnak a DNS sejtekbe juttatására, de ez a módszer általában káros hatásokkal jár, beleértve a gyulladást, a fájdalmat és a szövetkárosodást.
Szívás, feszültség, relaxáció
Az új tanulmányból kiderül, hogy a kutatók a tiszta DNS befecskendezése után szívást alkalmaztak, hogy negatív nyomást hozzanak létre a bőr tetején. A szívás feszültséget és relaxációt okozott a bőrrétegekben, ami azt váltotta ki, hogy a bőrsejtek felvették a DNS-molekulákat. Lin szerint az új módszer egyszerű, fájdalommentes és nincs ismert mellékhatása.
"Egy alternatív, biztonságos és hatékony transzfekciós platformot mutattunk be, amely magas szintű transzgén-expressziót eredményez. Az előnyök közé tartozik az eszköz költséghatékonysága és gyártási skálázhatósága. A DNS eredendő előnyei között nem utolsósorban az is szerepel, hogy szükségtelen a mélyhűtés , így ez a technológia megkönnyítheti a világ távoli, korlátozott erőforrásokkal rendelkező régióiba irányuló vakcinázási programokat" - jelentette ki a professzor.
Magyarán, az eddigi kísérleti eredmények szerint a köpölyözés erős immunválaszt eredményez, egyszerű és könnyű a végrehajtása, és a világ legeldugottabb zugában is alkalmazható. Amikor arról szólnak a hírek, hogy a pandémia újabb hulláma miatt fecskendőhiány várható, egy ilyen módszer jelentős segítségnek bizonyulhat.