Meg tudjuk-e fizetni az új rákgyógyszereket?

Magyarországon az elmúlt 15 évben kétszeresére emelkedett a tízezer lakosra jutó rosszindulatú daganatok száma. A rákterápiák egyre hatásosabbak, de nagyságrendekkel többe kerülnek, mint korábban. Képesek leszünk-e kifizetni a számlát?

Az utóbbi 4-5 évben Magyarországon több mint 10 ezerrel nőtt az újonnan diagnosztizált daganatos megbetegedések száma, a rákos betegek halálozása azonban 1100 fővel csökkent az új terápiás irányelveknek és a személyre szabott kezeléseknek köszönhetően. Csakhogy míg a korábban élenjárónak tekintett kemoterápiás kezelések néhány tízezer forintba kerültek, a javuló eredményeket megalapozó új immunterápiás beavatkozások ára betegenként eléri a 15-20 millió forintot. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) a gyógyszerkasszából évente közel 150 milliárd forintot költ a daganatos betegek gyógyítására , az összeg pedig egyre csak növekszik.

labor
Az egyéni immunterápiához több hetes laboratóriumi munka kell minden beteg esetében

A rákgyógyítás egyelőre költséges irányba tart. Erre mutat, hogy az idei orvosi Nobel-díjat is olyan kutatásokért adták, amelyek az immunrendszert használják a daganatok legyőzésére. De az ilyen terápiák számlái a világon mindenütt a 100 ezer dolláros - ha úgy tetszik, közel 30 millió forintos - sávba esnek. Ezzel az a probléma, hogy azoknak az embereknek a nagy többsége, akiknek szükségük volna rá, nem érhetik el ezeket a kezeléseket. Hiába látszik ugyanis a rákgyógyításra fordított 150 milliárd forint soknak, ha ezt az összeget az új, hatékony, de drága kezelésekre használnák fel, akkor a legjobb esetben is csak 10 ezer beteget gyógyíthatnának, a maradék 290 ezernek pedig nem jutna semmi.

Nincsenek mellékhatások, csak csillagászati költségek

Azért volna fontos olcsó immunterápiákat kifejleszteni, mert ezek az eljárások nagy reményt jelentenek a melanoma , a limfoma, a tüdő-, a vese- és a húgyhólyagrák kezelésében. Mivel pedig az immunrendszert veszik rá, hogy segítsen a szervezetnek a rák legyőzésében, nincsenek mellékhatásai sem. Ez a kemoterápia vagy a sugárkezelés esetében nem igaz, hiszen azok a beavatkozások az egészséges sejteket is elpusztítják. Az immunterápiák sokkal célzottabbak még a késői stádiumú betegségben szenvedőknél is.

Csakhogy a modern rákgyógyítás költségei annyira elszálltak, hogy a helyzet már a Magyarországnál sokkal gazdagabb helyeken, például az Egyesült Államokban sem fenntartható sokáig. A rákgyógyszerek átlagos költsége ma az amerikai háztartások éves jövedelmi középértékének (mediánjának) négyszerese, és az immunterápia többe kerülhet, mint egy ház - írja a Vox .

A gyártó vállalatok az egyre drágább és drágább gyógyszerek megjelenését azzal indokolják, hogy hatalmasak a kutatási költségeik . Hogy egy új terápia megjelenjen, legalább egymilliárd dollárt kell elkölteniük. Csakhogy piaci elemzők szerint a gyógyszerek listaárát figyelembe véve néhány ezer beteg kezelése után ezek a költségek megtérülnének még akkor is, ha a cégek jelentős kedvezményt adnának sok betegnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mi kerül ilyen sokba?

Egy másik indok szerint ahhoz, hogy egy adott beteg számára előállítsák a megfelelő hatóanyagot, több hetes laboratóriumi munkára van szükség. Ennyi idő alatt tudják levenni a betegektől a szükséges sejteket, majd átprogramozni és infúzióban visszaadni őket. A Pennsylvania Egyetem vizsgálata szerint egy 373 ezer dolláros kezelésből ez mintegy 60 ezer dollárt tesz ki, ami ugyan elég sok, de láthatóan nem ez viszi a csillagokig az árakat - hanem a szabadpiaci versenyben teret nyerő profitéhség.

A rákgyógyítás jövője, hogy a betegek genomikai (a génállomány összessége) alapú diagnosztikát fognak kapni. Még jelentős, de már majdnem elérhető költséggel meg lehet határozni valaki teljes génállományát. Ha ez a költség csökken, akkor elsősorban daganatos betegségeknél, később pedig más kóroknál is eljutunk odáig, hogy rutin lesz a teljes génállomány meghatározásából nyert információ alapján személyre szabott kezelést választani. Részletek!

Nem mindenhol érvényesülnek olyan szabadon a piaci módszerek, mint az amerikai egészségügyben. Vannak országok (és Magyarország is közéjük tartozik), ahol a kormányok tárgyalnak közvetlenül a gyógyszercégekkel, és megmondják, hogy mekkora a legmagasabb ár, amelyet hajlandóak kifizetni. Ha ezt a vállalat nem fogadja el, akkor bukhatja az egész piacot. Ez a módszer jelentősen mérsékelheti az árakat, de a drágaságot azért nem képes eltüntetni. Így sok beteg kénytelen azzal a tudattal élni (és sajnos olykor halni), hogy talán volna gyógymód a betegségére, de nem érheti el. Ez a helyzet minden korábbinál erősebben kiemeli a megelőzés, vagyis a rák elkerülését lehetővé tévő életmód és a szűrések szükségességét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.