Mind a megfázás, meghűlés vagy nátha, mind az influenza vírusos légúti betegség, amelyről időnként tényleg elég nehéz eldönteni a kórokozó kimutatása nélkül, hogy melyikkel is van dolgunk. A megfázást többnyire az igen változékony rhinovírusok okozzák. Az ortomixovírusok családjába tartozó influenzavírusnak pedig három alaptörzse van, amelyet A, B és C betűvel jelölnek, és további altörzsei is léteznek.
Az influenzavírust lipidtartalmú burok veszi körül. Ebből nyúlnak ki a neuraminidáz (NA) és a hemagglutinin (HA) glikoproteinek, amelyek alapján a szervezet felismeri a kórokozókat. Ezeknek a fehérjéknek azonban több altípusuk is van. Az A típusú influenzavírus hemagglutininjéből eddig 16 altípust (H1-H16), neuraminidázából pedig kilencet (N1-N9) írtak le. Ezért szoktak arról beszélni az orvosok, hogy egy adott évben például a H1N1 okozott járványt.
Miért veszélyes?
Az influenzavírusok veszélyessége abban van, hogy gyorsan képesek mutálódni, így nem lehet ellenük állandóan ható vakcinákat kifejleszteni. A nemzetközi epidemiológiai hálózat megfigyelései alapján döntik el mindig a szakemberek, hogy az adott évben milyen járvány várható, majd ennek megfelelően állítják elő az oltóanyagot. Az influenzajárványok időnként rendkívül súlyosak is lehetnek, mint az 1918-es (H1N1) spanyolnátha , de enyhébb támadás esetén is előfordulnak áldozatok, általában azok között, akiknek gyenge az immunrendszerük, emiatt a fertőzés szövődményei végzetessé válhatnak számukra.
A megfázások sokkal kevésbé veszélyesek, de azért nagyon kellemetlenek lehetnek. Ezeknek a megbetegedéseknek a többségét az RSV, illetve rhinovírusok okozzák, amelyek közül legalább 120 biztosan képes megbetegíteni bennünket. A kórokozók mindegyike olyan betegséget okoz, amely a légutakat irritálja, ez pedig váladékozáshoz, tüsszögéshez, köhögéshez vezet. Emiatt igen könnyű továbbadni.
A megfázást okozó vírusokkal azonban szerencsénk, hogy nem bírják a savas közeget, így amikor a gyomorba jutnak, ott azonnal el is pusztulnak. Emiatt nagy vita van arról, hogy szívni vagy fújni kell-e az orrot. A britek például következetesen szívogatják az orrukat, ami nálunk elég visszatetsző viselkedés, hiszen mi inkább zsebkendőt használunk. A zsebkendőről viszont a kórokozók a kezünkre kerülnek, amelyet azonnal meg kellene mosni . De ki képes erre, amikor percenként köhög és tüsszög?!
Az alábbi infografika a tünetek alapján segít eligazodni a "megfázás vagy influenza" kérdés eldöntésében.