A leggyakoribb náthavírusok

Évente 3-4 alkalommal is átesünk a megfázás okozta kellemetlenségeken, különösen az őszi és a téli hónapokban gyakori ez. Azzal azonban már csak kevesen vannak tisztában, hogy minek köszönhetőek a napokig kínzó panaszok.

Meghűlés, megfázás, nátha - hiába a többféle elnevezés, mind ugyanazt a problémát takarja, mégpedig a felső légutak vírusos megbetegedését . Érdekesség azonban, hogy a nagyjából azonos tünetekért nem egyetlen fajta kórokozó, hanem több száz lehet felelős. Voltaképpen ez a magyarázata, hogy miért nem létezik nátha ellen védőoltás, és hogy miért nem lehet védettséget szerezni azáltal, hogy átesünk a betegségen.

A kellemetlen náthás tüneteket számos vírus előidézheti
A kellemetlen náthás tüneteket számos vírus előidézheti

A megfázás kifejezés abból a szempontból beszédes, hogy ugyan nem közvetlenül a hideg okozza a panaszokat, mégis közrejátszik a légutak megfertőződésében. Leggyakrabban például rhinovírus áll a nátha mögött, pontosabban a száznál is több szerotípusának valamelyike. Ezek a vírusok 33 fokos hőmérséklet mellett szaporodnak a leggyorsabban, ezzel szemben a védekezésért felelős fehérvérsejtek 37 fok alatt kevésbé képesek hatékonyan felvenni a harcot a behatolókkal szemben. Érthető tehát, hogy a folyamatos orrlégzés által hűtött környezet miért annyira vonzó a vírusok számára.

Kik számítanak különösen veszélyeztetettnek az RSV szempontjából? Részletek itt.

A rhinovírus mellett a másik igen gyakori bűnös a respiratórikus szincicális vírus, közismertebb rövidítéssel az RSV. Fontos megemlíteni, hogy ez a leggyakoribb közönséges légúti kórokozó gyermekek esetében, koraszülött csecsemőknél és bizonyos tüdőbetegségekben vagy veleszületett jelentős szívrendellenességben szenvedő, 2 év alatti kisgyerekeknél könnyen kórházi kezelést igénylő tüdőgyulladást válthat ki. Szerencsére az RSV ellen már van védőoltás, amelyre a veszélyeztetett csoportba tartozó gyermekek jogosultak is. A vakcina rövid távú, nagyjából egy hónapig tartó védettséget nyújt, emiatt a náthaszezon során többször is be kell adatni.

Bármely vírusról legyen is ugyanakkor szó, a hangsúly kivétel nélkül a betegség megelőzésén van. Ebben kifejezetten lényeges szerepet játszik az általános higiénia betartása, kiemelten a rendszeres kézmosás. Ugyanilyen fontos, hogy aki már elkapta a fertőzést, ne menjen közösségbe, célszerű tehát ilyenkor az iskolát vagy a munkahelyet is kerülni, és inkább otthon maradni. Immunrendszerünket erősíthetjük kiegyensúlyozott táplálkozással és vitaminpótlással, kellően pihentető alvással, valamint rendszeres testmozgással is. A hideg ellen pedig a réteges, az időjáráshoz illő ruházat nyújt hasznos védelmet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Délelőtt többnyire erősen felhős lesz az ég, de a déli területeken akár hosszabb időre is csökkenhet a felhőzet. Elsősorban az északkeleti határszélen lehet kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék. A délutáni órákban északnyugat felől elkezd csökkenni a felhőzet, estére sokfelé kiderül az ég, és ködfoltok képződnek. A déli szelet az ország délnyugati kétharmadán többfelé kísérik élénk, néhol erős lökések. A csúcshőmérséklet az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű. Késő estére -4, +7 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra