Valóban védenek a vakcinák a delta variáns ellen?

Egy friss tanulmány megerősítette, hogy a világszerte gyorsan terjedő delta variáns ellen valóban alacsonyabb antitest-aktivitás figyelhető meg egyetlen beadott dózis után, de a vakcinák "még így is megfelelően működnek".

Az új koronavírus delta variánsa a világ legalább 90 országában kimutathatóan jelen van és exponenciálisan terjed. Angliában már ezt tekintik a "normális változatnak", mert ahogy Chris Whitty angliai tisztifőorvos nemrégiben közölte: az új megbetegedések 98 százalékát a szigetországban ez a variáns okozza. Ahogy korábbi kutatásokból is kiderült, a delta variáns 50 százalékkal fertőzőképesebb, mint az alfa (ami szintén 50 százalékkal bizonyult fertőzőképesebbnek a világjárványt kirobbantó eredeti, vuhani változatnál). Éppen ezért jogos az aggodalom, hogy vajon e variáns ellen hogyan teljesítenek a koronavírus elleni vakcinák.

koronavírus antitestek
A koronavírus elleni védekezésben fontos szerep jut az antitesteknek. Fotó: Getty Images

Biztató eredmények a delta variánssal kapcsolatban

A párizsi Pasteur Intézet új tanulmánya szerint - amelyről a Conversation című lap is beszámolt - a delta variáns kevésbé érzékeny a semlegesítő antitestekre, azaz az Y alakú fehérjékre, amelyek rátapadnak a koronavírusra megakadályozva, hogy az bejuthasson sejtjeinkbe. A kutatók három aggodalomra okot adó koronavírus-változatot: az alfát, a bétát és a deltát hasonlították össze az antitestekkel szembeni érzékenységük szempontjából. Vizsgálták:

  • a COVID-19-en átesettek kezelésére használt monoklonális antitesteket
  • a COVID-19-en átesettektől származó antitesteket hat hónappal a gyógyulásuk után
  • a fertőzésen korábban átesett, beoltott emberektől származó antitesteket
  • és a fertőzésen át nem esett beoltottaktól származó antitesteket.

A COVID-19-en átesett személyek vérében legalább nyolc hónapig megmaradnak a szervezet által termelt antitestek - állapították meg olasz kutatók. Részletek!

Monoklonális és poliklonális antitestek

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A monoklonális antitestek a koronavírus tüskefehérjéjének egyetlen részét célozzák meg. A francia kutatók négyféle monoklonális antitestet tartalmazó szerrel tesztelték a különböző vírusváltozatok érzékenységét. Az alfát mind a négy semlegesítette, a delta variánst a négyből három. A béta-változat (más néven dél-afrikai variáns ) bizonyult a legellenállóbbnak: négyből két monoklonális antitesttel szemben elvesztette érzékenységét. Mivel immunrendszerünk működése ennél jóval összetettebb, a kutatók azt is megvizsgálták, hogy a szervezetünkben termelődő poliklonális antitestek - amelyek nem csak a tüskefehérje felszínének egyetlen molekulájára reagálnak - tartalmaznak-e semlegesítő antitesteket, amelyek megakadályozzák a delta-variáns okozta fertőzést.

Vannak ellenállóbb variánsok

Ennek kiderítésére 56 koronavírus-fertőzésen átesett embertől vettek vért hat hónappal felépülésük után. Azt találták, hogy a béta és delta variánsok semlegesítése négy-hatszoros csökkenést mutatott az alfa variánséhoz képest. A kutatók szerint ez azt jelenti, hogy a béta és a delta variáns kellően különbözik a korábbi vírusváltozattól ahhoz, hogy jelentősen befolyásolja a szervezet immunválaszát.

Amikor a tanulmányban részt vevő, fertőzésen korábban átesett embereket beoltották egyetlen adag Pfizer-BioNTech -, Moderna- vagy AstraZeneca-vakcinával, szervezetükben mindhárom variáns (vagyis az alfa, a béta és a delta) ellen megnőtt a semlegesítő antitestek száma. Azoknál viszont, akik korábban nem estek át a COVID-19-en, egyetlen dózis csak gyenge semlegesítő antitestválaszt eredményezett a delta variáns ellen (tíz hét után). A francia kutatás eredményei összecsengenek az Oxfordi Egyetem és a Public Health England (PHE) közelmúltbeli megállapításaival.

Ezek a vizsgálatok azt mutatják, hogy vakcinák hatékonyak a jelenlegi besorolás szerinti "aggodalomra okot adó" vírusváltozatokkal szemben - írja a Conversation. Erre jó példa, hogy ugyan az Egyesült Királyságban az új fertőzések száma exponenciálisan nő a delta variáns gyors terjedése miatt, a COVID-19-cel kórházba kerülők és elhunytak száma jelentősen csökkent az őszi hullámban tapasztaltakhoz képest.

Koronavírus: kínai vakcinára adnának először harmadik oltást - olvassa el korábbi cikkünket .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Északon, északkeleten napos, valamint ködös tájak egyaránt lehetnek, a köd helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra