Testünknek, lelkünknek jót tesz a fény
Amikor Goethe a halálos ágyán több fényre vágyott, valószínű nem a téli sötétségre vagy a bőre ápolására gondolt. De tény, hogy hangulatunknak, testünknek, lelkünknek, bőrünknek, immunrendszerünknek jót tesz a fény, a szabad levegő, illetve a testmozgás. Ősszel és különösen télen sokkal kevesebbet tartózkodunk a szabadban , friss levegőn, és kevesebb természetes fény ér minket, ami legtöbbször meg is látszik rajtunk.
Az arra hajlamosaknál fellobbannak a nyáron alig látható ekcémás bőrelváltozások , a bőrük jobban viszket és ki is pirosodhat. Összességében gyengébbek, sérülékenyebbek vagyunk, könnyebben kapunk el fertőzéseket. Ráadásul a téli időszakban több és nehezebben emészthető ételt fogyasztunk, sőt a kevesebb gyümölcs miatt a rostbevitel is csökken. A bőr rendszeres és gondos ápolása nem elegendő, ügyelnünk kell arra is, hogy mikor mit eszünk, mennyi és milyen folyadékot fogyasztunk, mozgunk-e eleget, és mennyi napfény éri bőrünket. Emellett pedig nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy a napfényhiány egyik következménye a rossz kedv, a depresszió - mely az ekcémásoknál csak tovább ronthat a bőr állapotán!
Ami már a bőrnek is sokk
Amikor a bőrt - különösen az arcon és a fejen - közvetlenül éri az időnként fagypont alatti hideg, a pórusok összehúzódnak, lecsökken a vérátáramlás, a rosszabb vérkeringés miatt a bőr sápadt és hideg lesz. Csökken a faggyú- és verejtékmirigyek kiválasztó funkciója is, gyengül a bőr védőköpenye. Ez az ekcémásoknál egyébként is "rosszul működik", így a hidegben még akkor is több problémájuk lehet, ha egyébként elviselhető mértékű a viszketés, a bőrszárazság. Szintén fokozhatja a bőr szárazságát a fűtött szobák száraz levegője , ezért használjunk párologtatót.
Amikor a hidegből belépünk egy meleg helyiségbe, a bőrt átszövő erecskék kitágulnak, arcunk kipirosodik, az orr és a fül kivörösödik és ég. Bár mindez normális reakció, a bőr számára nemritkán sokknak számít a hirtelen hőmérsékletváltás. Az érzékenyebb bőrűeknél ez gyakran a felületes kapillárisok tartós tágulatához vezet, amely seprűszerűen elágazó kis piros "csíkokat" hagy maga után.
Bőrtáplálás - akár természetes hatóanyagokkal
A bőrt kívülről és belülről is lehet, sőt kell is táplálni: a megfelelően kiválasztott hidratáló krémmel vagy speciális bőrregeneráló kenőcsökkel sokat javíthatunk nemcsak a kiszáradt területek állapotán, de egy plusz védőréteget adhatunk a bőrünknek.
A szőlő igazi csodaszer
A szőlő számtalan bőrtápláló anyagot tartalmaz: A-, B2-, B6-, E- és C-vitamint, nátriumot, káliumot, magnéziumot és vasat. A szőlőben található szabadgyök-fogó anyagok (flavonoidok, procyanaidin) védik a bőrt és a szervezetet a hámsejteket károsító anyagoktól és a külső hatásoktól. A szőlőmagolaj rengeteg esszenciális (létfontosságú) zsírsavval (pl. linolénsavval) csökkenti az érelmeszesedést és ápolja a bőrt is.
A nagy vízkötő képességgel rendelkező kovasav főként a zöldségek és gyümölcsök rostjaival kerül be szervezetünkbe. Gondoskodik a kötőszövetek feszességéről, a csontok és fogak szilárdságáról, és erősíti a körmöt, a hajat és a bőrt egyaránt.
A H-vitamin, más néven biotin, legnagyobb mennyiségben az olajos magvakban és a teljes kiőrlésű gabonában, illetve a zöldségekben, gyümölcsökben fordul elő. Más vitaminokkal (pantenol, béta-karotin, C- és E-vitamin) és ásványi anyagokkal (kalcium, magnézium) kombináltan elsősorban hajhullás, bőrgyulladás, idő előtti ráncképződés, töredező körmök kezelésére és izomfájdalmak enyhítésére ajánlott.
A búzacsíra hatóanyagai a bőr természetes zsír- és víztartalmának fenntartását segítik. A kamilla nyugtat , gyulladáscsökkentő, és segíti a hámsejtek regenerálódását. A karotin és az E-vitamin véd a szabad gyököktől és lassítja a ráncképződést.
Óvatosan a forró fürdővel!
Órákig ázni a forró, habos fürdőben igen kellemes lehet, különösen, ha kint hideg van. Annak azonban, akinek érzékenyebb vagy ekcémás a bőre , ez a lehető legrosszabb módszer a felmelegedésre. Egyáltalán nem célszerű a túl meleg vagy forró víz használata, mert az rövid idő alatt kiszárítja a bőrt. Érdemes szappanmentes szappannal fürdeni, természetes alapanyagú kozmetikumokat használni és kerülni az alkoholos vagy túl savas készítményeket. Szintén kerüljük az erős illatú készítményeket: ezekben ugyanis a legtöbbször nagy mennyiségű, irritáló hatású parfümanyag található.
Szintén csökkentsük azt az időt, amit a fürdőkádban töltünk: a víz ugyanis kioldja a bőrben található zsírokat - viszont a rövid fürdők, illetve az, ha közvetlenül utána krémezzük be a testünket, plusz nedvességgel látja el a bőrt. A törülközésnél a lágyabb, finomabb mozdulatokat részesítsük előnyben, ne dörzsöljük a bőrt! Ha pedig a hidegből bemegyünk a meleg lakásba, ne a fűtőtestet és a forró vizes kézmosást válasszuk, mert így könnyebben kitágulnak a kis erek; teával melegedjünk inkább.