Mitől alakul ki az ekcéma?

Az ekcéma, illetve a dermatitisz széles betegségcsoportot jelent. Tulajdonképpen egyetlen dolog közös e kórképekben: a bőr gyulladása. Ezért fontos, hogy kiderítsük, mitől alakult ki az ekcémánk, hiszen a különböző típusú gyulladásokat különböző tényezők váltják ki bőrünkön.

Az ekcémákat kiváltó okaik alapján különböztethetjük meg egymástól. A nemzetközi besorolások ráadásul sokszor eltérőek. Itt és most az itthon és a német nyelvterületen elterjedt kategorizálás alapján tekintjük át a kiváltó okokat, és az abból fakadó bőrgyulladásokat.

Szinte mindegyik kategorizálás külön kezeli az egyik leggyakoribb kiváltó ok alapján az atópiás ekcémát. Ez elsősorban genetikai meghatározottságú betegség, vagyis a bőrgyulladás egy örökölt hajlam következménye, ami már csecsemőkorban jelentkezhet. Ebben az életkorban a hajas fejbőrön és az arcon a bőr kiszárad kipirosodik, viszket, de - ha nem figyelnek oda a szülők - súlyosabb esetben kisebesedéssel is járhat az atópiás ekcéma. Idősebb gyerekkorban és felnőtteknél a könyök- és térdhajlat, a nyak valamint a combok belső felszíne lehet érintett.

ekcéma kialakulása

Az atópiás alkatú emberek hajlamosabbak az allergiás (immun)reakciókra. Ha az allergia a bőrön jelentkezik, atópiás dermatitiszről vagy atópiás ekcémáról beszélünk. A bőr védőfunkciója ilyenkor az immunszabályozás zavaraival együtt romlik. A második típusa a dermatitiszeknek a "viszketegséggel" járó allergiás kontaktekcéma. A kontakt-bőrbetegségeket általában egy közvetlenül a bőrünket vagy szervezetünket érő külső hatás váltja ki. A gyulladás bármilyen kis mennyiségű allergén megjelenése esetén kialakul a betegekben. A leggyakoribb allergének közé tartoznak bizonyos fémek, de a kátrány- és illatanyagok, illetve kozmetikumokban használt szerek is okozhatnak ilyen típusú ekcémát.

Az ekcémák a bőr gyulladásos tüneteivel jelentkező dermatitiszek (bőrgyulladások). A leggyakoribb bőrbetegségeknek számítanak. Alapvetően két fajtájuk létezik: az endogén és exogén ekcémák - attól függően, hogy belső vagy külső okok-e a meghatározóak a betegség kialakulásában. Ennek megfelelően kezelhetők ugyanis a tünetek, illetve maga a kórkép. Az ekcéma típusai

Az irritatív, nem allergiás kontaktekcéma akkor alakul ki, amikor irritációt okoz a bőrünkön egy külső hatás, ami azonban nem allergiás reakció. Ilyen irritációt általában fémek, vegyi anyagok okozhatnak. A bőrgyulladás ilyenkor csak az irritáló anyaggal közvetlenül érintkező felületen jelenik meg. Itt nemcsak arra kell gondolnunk, hogy mondjuk valamilyen maró anyaggal, savval vagy lúggal érintkezik a bőrünk, vagy az övünkön lévő fémcsat irritálja a bőrünket. Tulajdonképpen idesorolhatjuk tágabb értelemben az irritáló napsütést is túlzásba vitt napozáskor, ami bőrünkön toxikus, mérgező reakciókat indít be.

A kiváltó ok alapján megkülönböztethetünk kiszáradásos, "exsiccatiós" ekcémát is. Nevezik ezt a kórképet asteatoticus ekcémának is. Ilyenkor a bőrgyulladást a kiszáradás okozza, elsősorban idősebb betegeket fenyeget ez a veszély. Az exsiccatiós dermatitisz kezelésekor éppen ezért a bőr megfelelő hidratálása (krémezése) kiemelt fontosságú lehet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fejbőr gombás fertőzésével kapcsolódik össze a seborrhoeás ekcéma. Ez a bőrgyulladás bizonyos szempontból az exsiccatiós forma szöges ellentéte. Bár olyan köznapi jelenségek kísérik, mint például a korpásodás, ez a bőrgyulladás azért különleges orvosi szempontból, mert az ekcémák jelentős részétől eltérően nem kiszáradással indul, hanem éppen a túl zsíros bőr kezd hámlani. Nagy plakkokban válhatnak le ilyenkor a bőrdarabkák, pontosabban a szarupikkelyek. Ezután viszont már a bőr kiszáradása is előfordulhat, ami sebesedéshez is vezethet. A seborrhoea a faggyúmirigy túlműködését jelenti, és ez már önmagában is fokozza a bőr gyulladásos hajlamát. Ám ez a jelenség hozzájárul egyes mikroorganizmusok, gombák elszaporodásához is - erről a HáziPatika.com korábbi cikkében lehet olvasni.

A visszérbetegség következményeként lép fel a vénás ekcéma, amelynek orvosi neve stasis dermatitisz. A visszérbetegségből fakadó rossz vérellátás, pangás miatt a lábszár bőre tartósan pirosodik, hámlik, esetleg túlzottan felmelegedik. Duzzanat és sötétbarnás elszíneződés is előfordulhat. A vér és a szövetnedv bőr alatti részének pangása leginkább a bokák tájékán okoz ekcémát. Ha nem kezelik időben az ilyen bőrbetegséget, el is fekélyesedhet a gyulladás következtében a láb.

A fényhatás mérgező lehet bizonyos esetekben az emberek számára. Vannak például olyan gyógyszerek, amelyek szinte biztosan és bárkiben bekövetkező mellékhatása az, hogy fototoxikus kontaktekcéma lép fel: ilyenkor valamilyen fototoxikus (fényhatásra mérgezővé váló) anyag kerül az adott személy szervezetébe vagy bőrére. A fényhatás okozhat egy másik típusú ekcémát is. A fotoallergiás kontaktekcéma abban különbözik a fotoxikus kontaktekcémától, hogy csak az erre hajlamos személyekben vált ki allergiás reakciót. Fényvédők, borotválkozás utáni szerek, parfümök, kátrány, olaj és antibiotikumok válthatják ki ezt a "fénymérgezést".

<strong>L.HU.MKT.CC.22.01.2019.1844</strong>

A Bepanthen Sensiderm krém orvostechnikai eszköz, egyben gyógyászati segédeszköz.

Forgalmazza: Bayer Hungária Kft., 1123 Budapest, Alkotás utca 50.

A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.