Beszédzavar kezelésén dolgoznak magyar kutatók

Artikulációs zavarban szenvedőket segítő megoldást fejlesztenek a Szegedi Tudományegyetemen.

Betegség vagy akár baleset következtében kialakuló artikulációs zavarban, dizartriában szenvedőket segítő megoldást fejlesztenek a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE). Az intézmény közleménye szerint a dizartria olyan beszédprobléma , amely mások számára szinte érthetetlenné teszi az érintettek beszédét, ami az életminőségükre is súlyos hatást gyakorol.

Hangunkból felismerhető a depresszió A depresszió meglétét, sőt, annak mértékét is képes megállapítani beszédmintánkból az az automatikus rendszer, amelyet a BME TMIT Beszédakusztikai Laboratóriumában fejlesztettek ki néhány éve.

Lehetetlenné teszi a társas interakciókat

Ivaskó Lívia, az SZTE docense, a projekt vezetője úgy fogalmazott, a dizartriában szenvedők pontosan tudják, hogy mit szeretnének mondani, de nem képesek úgy megformálni a szavaikat, hogy az a hallgatóság számára jól érthető legyen. Emiatt a veszteség miatt nehéz számukra a társas interakció a mindennapok során, de ez okból akár a munkahelyüket is elveszíthetik.

A betegséggel küzdők számára az alapvető kommunikáció is nehézségekbe ütközik. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images
A betegséggel küzdők számára az alapvető kommunikáció is nehézségekbe ütközik. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images

A szegedi kutatók nekik szeretnének segíteni egy olyan alkalmazással, amely a páciensek beszédmintáit alakítaná át érthető beszéddé. A gépi tanuláson alapuló megoldáshoz nagyon sok hangmintára van szükség. Minél több a minta, annál pontosabb átalakítást tud majd végrehajtani az alkalmazás. Az érintettek körében végzett felmérésekből kiderült, hogy a legtöbben örülnének annak, ha a saját hangjuk lenne az, amin megszólalhatnak vagy kifejezhetik gondolataikat.

Ivaskó Lívia szerint a projekt segíthet az ezzel a problémával küzdőknek, hogy sikeresebbek legyenek a társadalmi kapcsolataikban, a magánéletben és a munkájukban. Ha a kommunikációs helyzetekben jobban boldogulnak, akkor az életminőségük is javulni fog, és többen lesznek képesek az önállóbb életvitelre. A projekt interdiszciplináris szemléletben valósul meg, nyelvészek mellett informatikusok, orvosok, logopédusok is részt vesznek a közös kutatásban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra