Ezért jó, ha fára néz az ablakunk

A depresszió kialakulásának veszélyét is csökkenti, ha zöldebb környezetben élünk, és az otthonunk közelében sok a fa.

A járvány kitörése óta eltelt hónapok alaposan megviselték a mentális egészségünket. Különösen a nagyvárosok lakosságának volt megterhelő a kijárási tilalom, hiszen míg egy nagy kertes ház udvarában mindenki kinyújtózhatott egy kicsit, addig a belváros stúdiólakásaiban élők számára hétről hétre szűkebb volt az otthonuk. Egy friss kutatás igazolta, hogy a mentális egészségünkre nagy hatással van az is, hogy mennyire zöld a közvetlen környezetünk, és milyen messze találhatunk fákat a lakóhelyünktől.

Depresszió: nem csak lelki tünetek jelzik Bár feltehetően az emberiséggel egyidős, a mai napig folyamatosan kutatják, és vitatkoznak azon is, hogyan érdemes kezelni. Egy dologban azonban egyetértenek a szakemberek: a depresszió gyakorlatilag népbetegséggé vált. Az igazi veszélye pedig abban rejlik, hogy nehéz felismerni, hiszen a tünetei rendkívül változatosak. Kattintson a részletekért!

Ezért egészséges, ha fák közelében élünk

Korábbi tanulmányok is arra az eredményre jutottak, hogy a városi zöldterületek pozitív hatással vannak a mentális betegségben szenvedők állapotára. Mivel azonban a tanulmányhoz szükséges adatokat a vizsgált személyek önbevallásos módon nyújtották be, a kutatók szerint az eredmények sem minden esetben kellően pontosak. Emiatt egy objektívebb tényezőt is bevontak a kutatásba: az antidepresszánsok használatának mértékét.

Német kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a vizsgált személyek közvetlen lakókörnyezete és a felírt antidepresszánsok mennyisége között milyen összefüggés állhat fenn. Ehhez csaknem 10 ezer lipcsei lakos adatait elemezték, akik részt vettek a Lipcsei Egyetem Orvostudományi Karán folyó LIFE-Adult egészségügyi tanulmányban. Az adatokat összevetették a közterületen lévő fák számával, illetve a parkok közelségével is, így megvizsgálhatták, hogy az adott személy lakhelye mennyire zöld, illetve hogy érintik-e mentális betegségek. Az eredményeket a depresszióval összefüggésben lévő egyéb tényezők, például a foglalkoztatás, a nem, az életkor és a testsúly figyelembe vételével is megszűrték.

A mentális egészségünkre is jó hatással van, ha vannak fák a lakókörnyezetünkben. Fotó: Getty Images
A mentális egészségünkre is jó hatással van, ha vannak fák a lakókörnyezetünkben. Fotó: Getty Images

Az eredmények ismét megerősítették, hogy a zöldövezet a mentális egészséget szolgálja: azok az emberek ugyanis, akiknek a lakókörnyezetében (100 méteren belül) fás terület húzódik, kisebb arányban használtak valamilyen antidepresszánst, mint azok, akiknek teljesen körbebetonozták az életterét. Legnagyobb arányban a kiszolgáltatottabb, rosszabb anyagi helyzetben lévők mentális egészségét rombolja a zöldövezet hiánya, ami a tanulmány szerint tovább növelheti a társadalmi egyenlőtlenségek mértékét. Az azonban nem befolyásolja a mentális betegségek kialakulását, hogy milyen fafajták vesznek körül minket.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mivel a fák ültetése egy önkormányzat számára csekély kiadást jelent, a kutatók javasolják, hogy az eredményeiket is figyelembe véve zöldítsék a város bizonyos pontjait. A sok fa ráadásul nemcsak a mentális egészségünkre van jó hatással, de a globális felmelegedés miatti egyre szélsőségesebb körülményeket is segítenek kiegyenlíteni a városon belül a parkok.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra