Mit tehetünk a jégárpa ellen?

A jégárpa (chalazion) a szemhéjon kialakuló elváltozás, ciszta, mely tulajdonképpen egy eltömődött faggyúmirigy. Bár nagyobb, mint a hagyományos árpa, kevésbé fájdalmas és nem fertőző. Veszélye azonban, hogy begyulladhat, így duzzadttá, fájdalmassá válhat, kipirosodhat, és sok kellemetlenséget okozhat.

Mi az a jégárpa és mit kell tudni róla?

A jégárpa az alsó és a felső szemhéjon egyaránt megjelenhet. Ez az elváltozás tulajdonképpen a szemhéjon található faggyúmirigyek egyikének eltömődése miatt jön létre. A felnőtteknél gyakoribb betegség, és az is növelheti a kialakulásának rizikóját, ha valaki sokszor nyúl a szeméhez (főleg piszkos kézzel).

A jégárpa, vagyis chalazion tulajdonképpen egy eltömődött faggyúmirigy, jégárpa ciszta chalazion gyulladás aloe vera zöld tea ricinusolaj almaecet
A jégárpa tulajdonképpen egy eltömődött faggyúmirigy

Akinek egyszer már volt jégárpája, annak sajnos számolnia kell azzal is, hogy valószínűleg többször is visszatér majd. Egyesek pedig egyszerűen hajlamosabbak a jégárpára, mert a szemek specializált faggyúmirigyeiből sűrűbb váladék távozhat, így a mirigyek kivezető nyílása könnyebben eltömődhet.

Ezeket a bőrproblémákat otthon is kezelheti Az alábbiakban öt olyan gyakori és nem rákos, nem rosszindulatú bőrkinövésről olvashat, amelyet könnyűszerrel orvosolhatunk otthon is - a legjobb online tippeket foglaltuk össze ezekkel kapcsolatban. Kattintson! A jégárpa tünetei közé tartozik a szemhéj megduzzadása és érzékennyé válása, a fényérzékenység , a fokozott könnyezés, a szenhéj "nehézségérzete". A duzzanat rendszerint nagyobb, mint az árpa, de általában csak akkor válik fájdalmassá, ha begyullad. Az esetek nagy részében azonban a jégárpa nem okoz sem fájdalmat, sem kellemetlenséget, a látást sem befolyásolja, és általában néhány hét (vagy hónap) alatt magától is meggyógyul. Az akut gyulladásra azonban antibiotikum-tartalmú szemcseppet javasolhat a szakorvos. Ugyanakkor néhány otthoni módszerrel is meggyorsíthatjuk a gyógyulást.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hogyan kezelhető a jégárpa?

Az egyik legegyszerűbb, egyben leghatékonyabb módszer a jégárpa tüneteinek enyhítésére a meleg borogatás. Ez fokozza a vérkeringést, így a cisztában felgyülemlett folyadék eltávolítását is segíti, csökkenti a fájdalmakat és a gyulladást , valamint fel is oldhatja azt a váladékot, mely eltömíti a faggyúmirigy kivezető nyílását. Forraljunk fel, majd hűtsünk kellemesen melegre egy kevés vizet, mártsunk bele egy puha törülközőt vagy egy textilpelenkát, csavarjuk ki, majd ezt tegyük a szemünkre. Hagyjuk tíiz percen keresztül hatni. Naponta 3-4 alkalommal is megismételhetjük, 1-2 héten keresztül.

Az almaecetnek gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatása egyaránt van, de a felülfertőződés ellen is küzdhetünk a segítségével. Tegyünk egy pohár felforralt, majd visszahűtött vízbe két teáskanál almaecetet, keverjük el, majd mártsunk a vízbe egy tiszta vattapamacsot, nyomkodjuk ki a felesleget belőle, majd helyezzük az érintett területre egy percre. Naponta két-három alkalommal is megismételhetjük.

A ricinusolajnak is van gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és gyógyító hatása, ráadásul gyorsan segíthet "lehúzni" a cisztát, a méretcsökkenés pedig mindenképpen enyhíti a kellemetlen tüneteket. Először helyezzünk a szemre öt percre meleg vizes borogatást, majd egy tiszta vattapálcikát itassunk át ricinusolajjal, majd óvatosan ecseteljük be vele az érintett területet. Naponta kétszer is alkalmazhatjuk ezt a módszert.

A kellemetlen feszülő érzés csökkentéshez, illetve a gyulladások elleni küzdelemhez sikeresen bevethetjük a zöld teát is, mely ráadásul antioxidánsokat is tartalmaz. Forrázzunk le egy kevés vízzel egy zöldtea-filtert (kivételesen nem a teára, hanem a filterre lesz szükségünk), hagyjuk állni 5 percig, majd alaposan nyomkodjuk ki belőle a felesleges vizet. A teafiltert helyezzük az érintett szemre és hagyjuk hatni 10 percig. Naponta 3 alkalommal is ismételhetjük.

Az aloe vera nemcsak a gyulladást, a duzzanatot, a vörösséget csökkentheti, de antibakteriális hatóanyagainak köszönhetően a felülfertőződés ellen is védhet. Alaposan mossunk meg egy friss aloe vera levelet, majd vágjuk fel és nyomkodjuk ki zselés belsejét. Mártsunk ebbe egy tiszta vattapamacsot, majd tegyük a jégárpára húsz percre. A hatóidő eltelte után óvatosan mossuk meg a szemünket langyos vízzel.

Szélsőséges esetben, ha a jégárpa igen nagyra nőhet, a látást is befolyásolhatja, és időnként műtéti beavatkozásra is szükség lehet ahhoz hogy a jégárpát eltávolítsák, kimetsszék.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.