Mitől függ, hogy mit utálunk?

Vajon mi lehet az oka annak, hogy egyesek ki nem állhatják például a kelbimbót, mások viszont szívesen ennék akár minden nap? Lehetséges, hogy az ízlelőbimbóinkat is a genetikai örökségünk irányítja?

Genetikai oka is lehet az utálatnak?

Bár a kutatók figyelme egy jó ideje az ízlelés irányába fordult, még mindig keveset tudunk arról, miért részesítünk előnyben bizonyos ízeket másokkal szemben. Az ízeket receptorokon keresztül érzékeljük, ezeket a receptorokat pedig gének kódolják - akár több tíz is egyszerre. Az, hogy mennyire kifinomult az ízérzékelésünk , a genetikától függ.

Mindig éhes? Aki állandóan éhségérzettel küzd, az valójában sokszor az ötödik ízre, az úgynevezett umamira vágyik. Különböző szószok és a húsok képesek e "szükséget" enyhíteni. Ha érdeklik a további részletek , olvass el erről szóló cikkünket! Egy 2006-os kutatás szerint az umaminak nevezett íznél azért ritkábbak az egyedi variációk, mert az íz érzékeléséért felelős géneknek sincs annyi variációja, mint például azoknak a géneknek, melyek az édes ízért felelősek. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy nemcsak a nyelven lévő írzérzékelő receptorok felelősek azért, hogy melyik ételeket részesítjük előnyben, hanem az orrban lévő szaglóreceptorok is - ezek genetikai hátteréről pedig még kevesebbet tudunk.

Mitől függ, hogy mit szeretünk és mit nem? umami ízérzékelés ízlelés genetika szuperízlelők táplálkozás
Mitől függ, hogy mit szeretünk és mit nem?

Régi kérdés az is, az ízpreferenciáink mennyire függnek a genetikától és mennyire a neveltetésünktől. Egy nemrég megjelent kutatás szerint ez azon is múlik, milyen típusú ételről van szó. Ikerpárok tanulmányozása során kiderült, hogy a mikrotápanyagokban gazdag ételek (zöldségek, gyümölcsök és fehérjék) preferenciáját a genetika, míg a tejtermékek, szénhidrátok és nassolnivalók preferenciáját a környezet határozta meg.

Az ízlésünk folyamatosan változik

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Azt sem szabad elfelejteni, hogy az ízlésünk változik az idő előre haladtával, vagyis idősebb korunkban máshogy érzékeljük az ízeket, mint gyerekként (ez többek között az ízlelőbimbók számának csökkenése miatt is van).

A genetika szerepe bizonyos mellékízek érzékelésében is nagy szerepet játszik, ilyen például a koriander "szappanszerű" íze, vagy a kelbimbó keserűsége. Ez utóbbi a TAS2R38 nevű génnek köszönhető, melynek domináns allélja lehetővé teszi, hogy egy feniltiokarbamid (PTC) nevű vegyületet érzékeljünk az ételekben. A szuperízlelők például szinte biztosan rendelkeznek ezzel a génvariánssal, ezért sokkal erőteljesebben érzékelik a keserű ízeket, például alkoholos italokban, a tonikban vagy a karfiolfélékben.

Arra azonban még nem jöttek rá a tudósok, miért alakulhatott ki a szuperízlelés, ugyanis bár bizonyos helyzetekben evolúciós előnyt jelenthet a keserű ízek észlelése, azonban jelentősen beszűkítheti az ételválasztásokat is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.