Mi okozhatja a hangunk elváltozását?
A jellegzetes rekedt hang nem más, mint a hangképzés valamilyen zavara. Bármelyik hangképző szervet érintheti, de a legtöbbször a hangszálak, illetve a gége betegsége okozza a hang megváltozását. Ezek a problémák nem jelentik a beszéd képességének elveszítését, mindössze a hangképzésre vannak hatással. A rekedtség, illetve a hang megváltozásának hátterében állhat gyulladásos betegség vagy fertőzés, trauma, hormonális ok, daganat, de gyógyszerhasználat is.
A leggyakoribb ezek közül a hangszál-, illetve gégegyulladás. Ilyenkor a gége megdagad, irritálttá válik, fájdalom is jelentkezhet a nyaki területen. A megduzzadt gége pedig megakadályozza, hogy a hangszálak nyugodtan, akadálytalanul mozogjanak. A gégegyulladás oka a legtöbb esetben valamilyen vírusos vagy bakteriális fertőzés, ezért lehet, hogy a rekedtség főleg a téli, megfázásos hónapokban jelentkezik. Természetesen, máskor is megtapasztalhatjuk a rekedtséget.
Szerencsére, ez általában semmilyen egyéb tennivalót nem igényel, a megerőltetés miatti hangszínváltozások egy-két nap alatt elmúlnak. Nagyon fontos, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk és kíméljük a hangszálainkat (vagyis maradjunk csendben). A hangszálak kímélésével nemcsak a gyógyulást gyorsíthatjuk meg, de megelőzhetjük azt is, hogy a hangszálak tovább károsodjanak, és például később műtétet igénylő polipok alakuljanak ki.
Meddig normális a rekedtség?
Ha a rekedtség nem múlik el rövid időn belül, annak az oka kereshető a gégénél és a hangszálaknál, de egyéb területen is a szervezetben. Az egyik olyan gyakori megbetegedés, mely rekedtséget okozhat, a reflux , vagyis a gyomorsav visszacsorgása a nyelőcsőbe.
Ez a sav nemcsak kellemetlen szájízt okozhat, de a hangszálakat is irritálhatja. A rekedtséget okozó reflux gyakran nem jár együtt gyomorégéses tünetekkel. A tünetek enyhítése általában gyógyszerekkel, életmódváltással történhet. Az immunrendszer gyengesége, bizonyos gyógyszerek (például az asztma tüneteinek csökkentésére alkalmazott inhalálók) növelhetik a torokban kialakuló gombás fertőzések esélyét. Ez szintén károsíthatja a hangszálakat.
A gombás fertőzés gyakori a daganatos betegeknél vagy a HIV fertőzötteknél , olyanoknál, akik immunszupresszánsokat szednek. A helyileg ható szteriodok is csökkenthetik az immunrendszer hatékonyságát. A gombás fertőzés ellen szájon át szedhető tabletta lehet a megoldás.
Természetesen, ha hosszabb ideig tartó rekedtséget tapasztalunk, mely nem köthető sem megerőltetéshez, sem pedig egy felső légúti fertőzéshez, mindenképpen forduljunk fül-orr-gégész szakorvoshoz.