Mitől lehetünk rekedtek?

A rekedt hang csak a bárénekesnőknek áll jól, mindenki másnál a hangszálak valamilyen eltérésére utal. Pontosan mi okozhatja ezt az eltérést, milyen betegségek állhatnak a hátterében?

Mi okozhatja a hangunk elváltozását?

A jellegzetes rekedt hang nem más, mint a hangképzés valamilyen zavara. Bármelyik hangképző szervet érintheti, de a legtöbbször a hangszálak, illetve a gége betegsége okozza a hang megváltozását. Ezek a problémák nem jelentik a beszéd képességének elveszítését, mindössze a hangképzésre vannak hatással. A rekedtség, illetve a hang megváltozásának hátterében állhat gyulladásos betegség vagy fertőzés, trauma, hormonális ok, daganat, de gyógyszerhasználat is.

A rekedtség a hangképzés valamilyen zavara
A rekedtség a hangképzés valamilyen zavara. Fotó: iStock

A leggyakoribb ezek közül a hangszál-, illetve gégegyulladás. Ilyenkor a gége megdagad, irritálttá válik, fájdalom is jelentkezhet a nyaki területen. A megduzzadt gége pedig megakadályozza, hogy a hangszálak nyugodtan, akadálytalanul mozogjanak. A gégegyulladás oka a legtöbb esetben valamilyen vírusos vagy bakteriális fertőzés, ezért lehet, hogy a rekedtség főleg a téli, megfázásos hónapokban jelentkezik. Természetesen, máskor is megtapasztalhatjuk a rekedtséget.

Gyógynövények rekedtségre A légkondi és a jéghideg italok bizony nyáron sem kímélik torkunkat, egy hangszálgyulladás vagy rekedtség még a legmelegebb időkben is bármikor kialakulhat. Gyógynövények használatával azonban gyorsan és hatékonyan enyhíthetők a panaszok. Egy igen gyakori oka a hangszín megváltozásának az egyszerű megerőltetés: ha valaki sokat kiabál, énekel, mondjuk egy koncerten vagy sporteseményen, akkor annak másnap a rekedtség lehet a következménye.

Szerencsére, ez általában semmilyen egyéb tennivalót nem igényel, a megerőltetés miatti hangszínváltozások egy-két nap alatt elmúlnak. Nagyon fontos, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk és kíméljük a hangszálainkat (vagyis maradjunk csendben). A hangszálak kímélésével nemcsak a gyógyulást gyorsíthatjuk meg, de megelőzhetjük azt is, hogy a hangszálak tovább károsodjanak, és például később műtétet igénylő polipok alakuljanak ki.

Meddig normális a rekedtség?

Ha a rekedtség nem múlik el rövid időn belül, annak az oka kereshető a gégénél és a hangszálaknál, de egyéb területen is a szervezetben. Az egyik olyan gyakori megbetegedés, mely rekedtséget okozhat, a reflux , vagyis a gyomorsav visszacsorgása a nyelőcsőbe.

Ez a sav nemcsak kellemetlen szájízt okozhat, de a hangszálakat is irritálhatja. A rekedtséget okozó reflux gyakran nem jár együtt gyomorégéses tünetekkel. A tünetek enyhítése általában gyógyszerekkel, életmódváltással történhet. Az immunrendszer gyengesége, bizonyos gyógyszerek (például az asztma tüneteinek csökkentésére alkalmazott inhalálók) növelhetik a torokban kialakuló gombás fertőzések esélyét. Ez szintén károsíthatja a hangszálakat.

A gombás fertőzés gyakori a daganatos betegeknél vagy a HIV fertőzötteknél , olyanoknál, akik immunszupresszánsokat szednek. A helyileg ható szteriodok is csökkenthetik az immunrendszer hatékonyságát. A gombás fertőzés ellen szájon át szedhető tabletta lehet a megoldás.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Természetesen, ha hosszabb ideig tartó rekedtséget tapasztalunk, mely nem köthető sem megerőltetéshez, sem pedig egy felső légúti fertőzéshez, mindenképpen forduljunk fül-orr-gégész szakorvoshoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.