Nemcsak divatos, hanem egészséges is a jó napszemüveg
Jelölések a napszemüvegeken A gyártók számos új napszemüveget fejlesztettek ki, hogy megóvják a szemet a nap káros sugaraitól. Azt ígérik, hogy védelmet biztosítanak az ultraibolya és egyéb sugárzások ellen. Nézzük, mit is ígérnek a gyártók - és hogyan kell értelmeznünk a szemüvegen feltüntetett jelöléseket! Csak olyan napszemüveget vásároljon, ami az UV sugárzás 99 vagy 100 százalékát blokkolja. Mind a műanyag, mind az üveg szemüveglencsék elnyelnek valamennyi UV sugárzást, de ez a képesség fokozható a gyártás során bizonyos adalékanyagok hozzáadásával, vagy speciális bevonatokkal. Néhány gyártó azt a jelölést használja, hogy UV elnyelés 400 nm-ig. Ez is 100 százalékos elnyelést jelent.
A polarizáló lencsék megszűrik a sima felületről (például úttest, vízfelszín) visszavert sugarakat. Különösen hasznosak lehetnek autóvezetés vagy horgászás közben. A polarizálásnak semmi köze az UV elnyeléshez, de általában a polarizáló lencséket UV szűrővel is kombinálják. Mindig ellenőrizze, hogy a napszemüvegben UV szűrő is van-e! A tükröződő réteg egy vékony réteg a közönséges szemüveglencse felszínén, amely apró fémrészecskéből áll. Habár az ilyen szemüvegek csökkentik a szembe jutó összes fény mennyiségét, önmagukban nem védenek az UV sugárzás ellen.
Különlegességek A fotokrom lencsék automatikusan besötétednek erős fényben, és kivilágosodnak gyenge fényben. A sötétedés legnagyobb része fél perc alatt lezajlik, míg a világosodás 5 perc alatt megy végbe. A fotokrom lencsék általában jól szűrik az UV sugárzást (itt is külön jelölés van a címkén), de időbe telik, amíg a különböző fényviszonyokhoz alkalmazkodnak. A törésállóságról csak annyit, hogy nincs olyan lencse, amely teljesen törhetetlen, de a műanyag lencsék sokkal kevésbé törnek, mint az üveg lencsék. A napszemüvegek legnagyobb részben műanyagból készülnek. A polikarbonát műanyag lencsék nagyon erősek, különösen törésállóak, ezért a legtöbb sportszemüvegben ezeket használják, de könnyen karcolódhatnak. Ezért ha polikarbonát lencsét vásárol, győződjön meg arról, hogy karcolódás elleni réteg is van-e a lencsén.
A közepesen sötét lencse megfelelő a mindennapi viseletre, de erősen napfényes időben a sötétebb lencse az előnyös. Nagyon fontos, hogy a lencse színének és a sötétség mértékének semmi kapcsolata nincs az UV szűrő képességgel! A normál napszemüveg azonban, legyen az akár a legjobb minőségű, nem tudja megvédeni a szemet a nagyon erős, intenzív fénytől. Az ívfény, a szolárium fénye, a hóról visszavert fény, vagy a direkt napsugárzás (különösen napfogyatkozás idején) károsíthatja a szemet. Megfelelő védelem nélkül az ilyen fényforrásokba nézve fájdalmas szaruhártya-gyulladás jöhet létre, de akár a látás teljes és végleges elvesztése is kialakulhat. Ezért ilyen alkalmakra speciális, valódi védelmet biztosító, az adott funkcióra kifejlesztett szemüveget kell választani.
Az UV sugárzás szemészeti veszélyei Az ultraibolya sugárzásnak két fő típusa van, az UV-A és az UV-B sugárzás. Az UV-A a hosszabb hullámhosszúságú sugárzás, hullámhossza közel van a már szemmel is látható kék fény hullámhosszához. Az UV-A sugárzás felelős a bőr barnulásáért és a bőr öregedésében is szerepet játszik. Az UV-B sugárzás az aktívabb, alacsonyabb hullámhosszúságú sugárzás, ami hólyagos bőrégést okozhat, és a bőrrákkal is összefüggésbe hozható. A napfény vagy a mesterséges fényforrások mint pl. a hegesztőfény vagy a szolárium fokozott használata megégethetik a szem felszínét (szaruhártya és kötőhártya) hasonlóképpen, mint ahogy a nap a bőrt megégeti. A veszély nagyobb az olyan környezetben, ahol az UV sugárzás visszavert, mint pl. vízparton vagy havas környezetben. Habár a hóvakság (fotokeratitisz) eléggé fájdalmas lehet, általában magától meggyógyul 1-2 nap alatt. Ha a szemet rendszeresen éri napfény, akkor egyéb szemfelszíni elváltozások is kialakulhatnak, mint például a kúszóhártya.
Időskori látásromlás A szürkehályog (katarakta, a szemlencse elszürkülése) fontos egészségügyi probléma az egész világon, és a miatta végzett műtét a leggyakoribb műtéti beavatkozás idős korban. Világszerte a szürkehályog a felelős a komoly látásromlások mintegy feléért, és körülbelül 20 millió embert érint. Számos laboratóriumi és közegészségtani vizsgálat igazolta, hogy kapcsolat van a napfény és a szürkehályog kialakulása között. Az UV sugárzás csökkentése biztosan csökkenti bizonyos típusú szürkehályog kialakulásának valószínűségét. A sárgatest sorvadás (macula degeneratio- az éleslátás helyének időskori károsodása) a fejlett világban az 50 éves kor felett kialakuló vakság legfőbb okozója, és egyre fontosabb probléma lesz, ahogy a népesség öregszik. Laboratóriumi vizsgálatok szerint mind az UV, mind a kék hullámhosszú sugárzás károsítja a retinát (látóhártya), és számos kutató szerint az UV és a kék sugárzás szerepet játszik a retina öregedésében, és a sárgatest sorvadásában.
A "kék fény" is veszélyes