Szemünk bánja

A szem - méretéhez képest - feltűnően gyakran sérül. Ennek oka, hogy legtöbbször akaratlanul is a sérülést kiváltó inger irányába nézünk.

A szemhéj enyhe sérülésétől a szem burkainak átrepedéséig (mely a látás, esetleg a szem elvesztésével járhat) a szemsérülések súlyossága igen változó. A következmények - még enyhének látszó esetekben is - maradandó károsodáshoz vezethetnek. Éppen ezért a szemhéj enyhe duzzadásával járó esetein kívül az összes szem- és szemkörnyéki sérülést szakorvosnak kell ellátni.

A szemsérüléseket alapvetően három nagy csoportba soroljuk.

I. Felszíni sérülések

Okozhatják szembe került idegen tárgyak, anyagok, sugárzások. Igen gyakori, hogy apró idegentest hull vagy vágódik a szembe. Ha a test könnyű vagy kis erővel repül, úgy a reflexes pislogással, fokozott könnyezéssel kisodródik és csak a kötőhártyán okoz némi traumás vérbőséget. Előfordulhat azonban, hogy megakad a felső szemhéj belső felszínén, s minden pislogáskor végighorzsolja a szaruhártyát - heves fájdalmat, könnyezést, fénykerülést, látászavart okozva. Nagyobb súlyú idegentest (kő- vagy szénszemcsék, fémforgács, rozsda, növényi részek, üvegszilánk, szikra stb.) beékelődhet a szaruhártyába, helyi, majd az egész szemgolyóra terjedő izgalmat okoz, mely elhanyagolt esetben szaruhártya-gyulladáshoz vezethet. Különösen veszélyes a réz, melynek mérgező oxidációs termékei nehezen gyógyuló, mélyre terjedő gyulladást tartanak fenn, s roncsolják a környező szöveteket. Az idegentestekkel együtt a szembe legtöbbször baktériumok is bekerülnek, melyek megfelelő kezelés nélkül, elszaporodva gennyes beszűrődést, szaruhártyafekélyt okoznak, ami végstádiumban akár perforációhoz is vezethet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az idegentestek eltávolítása (réslámpa, azaz biomikroszkóp alatt) szemorvosi feladat.

Leggyakoribb (de szerencsére csökkenő számú) háztartási és munkahelyi balestek a vegyi anyagok okozta maródások. A vegyi anyagok károsító hatása annál nagyobb, minél töményebbek, s minél tovább maradnak a szemrésben. A savak valamivel "jobb indulatúak", mivel felületes sejtelhalást okoznak, nem terjednek mélyre. Ezzel szemben a lúgok mélyre hatolva hosszú ideig, akár napokig is kifejtik károsító hatásukat. Különösen rossz a mész által okozott sérülés prognózisa. A maródásokat súlyosságuk szerint osztályozhatjuk. Az enyhe, középsúlyos és súlyos maródások elkülönítése és kezelése ugyancsak szemorvosi feladat, de elengedhetetlen, hogy a sérült mihamarabb bő vízzel kimossa a szemeit. A kimosást követően haladéktalanul szemészeten kell jelentkeznie! A maródott szemet orvosi ellátás előtt tilos bekötni!

Nem túl gyakran, de a háztartásban, munkahelyeken egyaránt előfordulhat a szem, szemkörnyék égése. Főleg forró víz, olaj, gőz, olvasztott fém stb. okozhatja. Tünetei lényegében alig különböznek a maródásoktól, lehetséges szövődményei és kezelése is azzal megegyező.

A szemet érő, a normálisnál erősebb, vagy attól eltérő összetételű fény, illetve egyéb sugárzások is károsíthatják a szemet. Az UV fény (szolárium, ívfény) felszínes szaruhártya-gyulladással, jelentős szemfájdalommal, fényérzékenységgel, idegentest-érzéssel jár. Szerencsére gyógyhajlama jó, nyom nélkül gyógyul. A villámcsapás (nagyfeszültség) a szem minden rétegét károsítja, akkor is, ha magát a szemet nem érte. Leggyakoribb szövődménye hónapokkal a baleset után gyors lefolyású szürke hályog kialakulása. A normális összetételű, de szupermaximális intenzitású fény a szem ideghártyáját károsítja, retinaégést okoz, a központi látás elvesztésével jár.

II. Tompa sérülések

Sport, játék, verekedés vagy munka során gyakran éri a szemet kisebb-nagyobb erejű ütés. A behatás erejét valamelyest csökkenti a csontos szemüreg, illetve az azt kitöltő zsírszövet. Mivel azonban a szemgolyó javarészt összenyomhatatlan, az ütés következtében deformálódik, "behorpad" és ezzel valamennyi rétege, szövete sérülhet. A legenyhébb esetet jelentő, csupán a szemhéj vagy kötőhártya alávérzésével járó formától a szemlencse kimozdulásán, pupilla-rendellenességeken át a szemfenéki eltérésekig, a másodlagos zöld hályog kialakulásáig bármi előfordulhat, s teljes látásvesztés is lehetséges.

III. Áthatoló sérülések

A szem burkain áthatoló sérülések igen súlyos következményekkel járnak, akár a szemgolyó eltávolítása is szükségessé válhat. Ezek a sérülések lehetnek szúró, vágó eszköztől származók, lőtt, repesztett, robbanásos és (pl. kutyaharapás, madárcsípés miatt) szakított sebek. Ilyenkor a legfontosabb a további sérülés lehetőségének minimalizálása. Tanácsos a szemet gézlappal, vattapogácsával leragasztani, és azonnal szemorvoshoz fordulni. Tilos a szemet dörzsölni, nyomkodni, bármi módon hozzányúlni.

A szemsérülések megelőzése mindannyiunk ügye, hiszen az ember egész életére, tevékenységére súlyos következményekkel járhat. Aránylag magas a gyermekkori szemsérülések száma (túlnyomóan fiúk körében), ami fokozottabb odafigyeléssel elkerülhető lenne. A legkönnyebben a szúró, vágó eszközökkel, játék közben fellépő és a pezsgődugó nagy erejű ütése által okozott sérülések lehetnének elkerülhetők. VIII. évf. /12. szám

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.