Étkezési szokásaink tehetnek a migrénről?

Egy tanulmány szerint bizonyos tápanyagok hiányoznak a rendszeresen erős fejfájásól, illetve migréntől szenvedők étrendjéből. Mutatjuk, min érdemes változtatni.

Az erős fejfájás, illetve a migrén általában olyan, mintha derült égből villámcsapásként érkezne, de szakemberek szerint van jó pár olyan tényező, amely kiválthatja vagy súlyosbíthatja a rohamokat. Egy tanulmány szerint étkezési szokásaink is ide sorolhatók.

Sokan szenvednek migréntől. Hátterében számos ok állhat, egyebek mellett étkezési szokásaink is. Fotó: Getty Images
Sokan szenvednek migréntől. Hátterében számos ok állhat, egyebek mellett étkezési szokásaink is. Fotó: Getty Images

Ezek hiányozhatnak az étrendből

A Nutritional Neuroscience című szaklapban megjelent tanulmány szerzői az 1999-2004 közötti National Health and Nutrition Examination Survey felmérésben részt vevő 8 953 alany adatait nézték át. Először azt összesítették, hogy a közel kilencezer résztvevőből 1838-an szenvedtek migréntől. A lehetséges változók figyelembevétele mellett, az adatokat elemezve – a prognosztikai tápláltsági index (PNI) segítségével – kapcsolatot kerestek az étrend és a súlyos fejfájás, valamint a migrén között. A tudósok arra jutottak, hogy az enyhe, valamint a közepes és súlyos alultápláltság összefüggött a gyakrabban tapasztalt, intenzívebb fejfájással.

Ezenkívül azt is megállapították, hogy a súlyos fejfájástól és migréntől szenvedők étrendjéből általában hiányoztak bizonyos vitaminok és tápanyagok, mint az élelmi rostok, a folsav, a riboflavin, a szelén, a kálium és a magnézium, valamint az A-, B6-, B12-, C- és K-vitamin. Másrészt több kávét és több, a csokoládéban is megtalálható teobromint fogyasztottak. A kutatócsoport végül arra a következtetésre jutott, hogy az étrend összefüggésbe hozható a migrén kockázatával és súlyosságával.

Min érdemes változtatni?

A szakemberek szerint sokat tehetünk az erős fejfájás vagy a migrén elkerüléséért, ha nap közben ügyelünk arra, hogy ne essen le a vércukorszintünk. Vagyis ne hagyjunk ki étkezéseket, ne várjunk túl sokat a következő étkezésre és ne hanyagoljunk teljesen egy tápanyagfélét sem (például a szénhidrátokat). Ha ugyanis leesik a vércukorszintünk, az is erős fejfájáshoz vezethet. Ezenkívül egyes vitaminok, főként a B-vitaminok és a magnézium hiánya is hozzájárulhat a súlyos migrénhez. Érdemes ezeknek a bevitelére, illetve pótlására is jobban figyelni.

Bizonyos étrendek, például a vegán, a vegetáriánus vagy a ketogén diéta szintén vitamin- és ásványianyag-hiányhoz vezethetnek, ha meggondolatlanul vágunk bele ezekbe. Érdemes dietetikussal konzultálni, aki segíthet egy olyan étrend kialakításában, amely hozzájárul egészségünk megőrzéséhez és a migrén kockázatának csökkentéséhez is. Ha pedig régóta küzdünk erős fejfájással, ne halogassuk az orvos felkeresését és a kivizsgálást, mert egyéb probléma is állhat a háttérben, amelynek kezelésével a migrén is megszüntethető.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.