Mutatjuk, miért hasznos a fejfájásnapló

A gyermekek fejfájása gyakran igazi útvesztőbe viszi a szülőket, akik a mindennapi rohanásban talán nem is mindig tudják követni, hogy mikor mije fáj a gyereknek. Egy következetesen vezetett fejfájásnaplóval azonban naprakészek maradhatunk a gyermek tünetei kapcsán, és az orvosok is könnyebben állíthatják fel a diagnózist.

Egy friss hazai felmérés szerint a válaszadók közel ötöde, 18 százaléka fordult már orvoshoz gyermeke fejfájása miatt. A szakemberek gyakran ajánlják a fejfájásnapló használatát, mielőtt a gyógyszerekről vagy más kezelésről döntenének. Ez a rendhagyó eszköz segít a fejfájástól gyakorta szenvedőknek elindulni a hatékony kezelés felé vezető úton, legyen szó akár felnőttekről, akár fiatalokról. A fejfájásnaplónak több típusa is van, a használatuk azonban minden esetben egyszerű.

fejfájás, kislány
Ha rendszeresen fáj gyermekünk feje, javasolt orvoshoz fordulni a panasszal. Fotó: Getty Images

Mikor használjuk?

Ahogy a felnőtteknél, úgy a gyermekeknél is számtalan tényező állhat a fejfájás hátterében, ám ezeket jellemzően nehéz felismerni. Nem minden esetben találunk rá magyarázatot, és elvétve bárkivel előfordulhat, hogy éppen fáj a feje. A gyakran visszatérő fájdalom kivizsgálása azonban mindenképpen indokolt, és ebben a fejfájásnaplónak kiemelt szerepe lehet. „Amennyiben gyermekünk rendszeresen panaszkodik fejfájásra, azt célszerű feljegyezni, például egy fejfájásnaplóba vezetni. Ezáltal átláthatóbbá válik a fájdalom jelentkezésének gyakorisága és körülményei, és így könnyebben fény derülhet a kínzó tünet eredetére is” – mutatott rá dr. Kőnig Róbert gyermeksebész.

A naplózás során minél több adatot dokumentál a szülő a fejfájással kapcsolatban, annál jobb, hiszen így kapható a legpontosabb leírás róla. A dátumozáson kívül érdemes feljegyezni az időpontot, amikor a fejfájás jelentkezett és az időtartamot, ameddig tartott. Továbbá elengedhetetlen a fájdalom erősségét is vezetni: az intenzivitás például 1-től 5-ig terjedő skálán pontozható, ahol az 5 a legerősebb fájdalmat jelzi. Lényeges, hogy a naplóba a fejfájás mellett jelentkező kísérő tünetek is bekerüljenek, mint például a szédülés, a hányinger vagy a fény-, hang- és szagérzékenység. Feljegyzésre érdemesek azok a kiváltó okok, amelyeket a szülő valószínűsít a fejfájás mögött, mint például a megfázás, a folyadékhiány vagy a fokozott iskolai terhelés. Az orvosoknak az is segíthet, ha a naplóban egyéb olyan információkra is kitér a szülő, mint az étkezések ideje, gyógyszerszedés esetén az abban bekövetkezett változások, illetve a menstruációval járó tünetek.

Ebben segíthet a napló

A fejfájásnapló nagyon hasznos eszköz a szülők kezében, mivel a segítségével egyszerűen dokumentálhatók a gyermek panaszai. Ennek köszönhetően a szülők is jobban átláthatják, hogy gyermekük milyen gyakorisággal szenved fejfájástól, és ha szükséges, ez alapján felkereshetik a gyermekorvost és a vizsgálaton részletesebb adatokkal segíthetik.

Ezen a ponton már az orvosoknak is segítséget nyújthat a fejfájásnapló vezetése. „A naplózás sok olyan környezeti hatásra, mintázatra, esetleg tünetegyüttesre mutathat rá, amelyekre másképp nem gondoltunk volna. A helyes diagnózis felállításában nagy szerepe lehet bármilyen kis apróságnak is, így bátorítanám a fejfájós gyerekek szüleit a napló vezetésére” – húzta alá Kőnig doktor. Hozzátette, a megfelelő diagnózissal a gyermekkori fejfájás általában könnyen kezelhető, sokszor magától is elmúlik, és gyakran a bevált otthoni praktikák is bevethetők. Ha a fájdalom ezek hatására nem múlik, a szülők alkalmazhatnak fájdalomcsillapítót is, amelyből már számos, kifejezetten gyermekeknek készült változat elérhető a patikákban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra