Ha szomorúak vagyunk, a testünk stresszhormonokat bocsájt ki, például kortizolt. Ezek a stresszhormonok a neurotranszmittereinket olyan fizikai reakciók beindítására késztetik, amelyek fájdalmat okozhatnak a homloki részben - sőt, (további) sírást is kiválthatnak.
Ezek közül a neurotranszmitterek közül az egyik, egészen pontosan az acetilkolin nevű felelős a sírásért. Stimulálja a könnyeinket termelő mirigyeket, és mikor azok folyni kezdenek, az orrmanduláink is megduzzadnak, és a légutaink kezdenek bedugulni. Emellett a fej és a nyak izmai egyre jobban megfeszülnek - az érzelmi mélyponthoz fizikai reakciók is kapcsolódnak.
A legtöbb embernél a sírás tenziós fejfájást okoz, amely az egész fejet fájdalmassá teszi. A nevéből adódóan a testben ilyenkor keletkező feszültség generálja, többek között az előbb említett fej- és nyaktáji izmok megfeszülése. Emellett az eldugult légutakon kevesebb oxigén jut ilyenkor a szervezetbe, ami szintén fejfást generálhat. Emellett az arcüregben felgyülemlett folyadék, nyák, nyomást gyakorolhat az arccsontra és a homlokra is.
A legpechesebbeknél a sírás migrént generálhat, ez különösen azokra vonatkozik, akik egyébként is hajlamosak az ilyen jellegű fejfájásra. A hideg vizes borogatás, a halántékra szorított jégkocka, a sötétített helyiségben történő fekvés is segíthet. Emellett próbálkozhatunk halántékmasszázzsal, és ha semmi sem segít, akkor bevehetünk valamilyen recept nélkül kapható fájdalomcsillapítót is.
Forrás: womenshealthmag.com