Julia Child "A francia séf" című sorozatának hetedik évada, az első színesben sugárzott tévésorozat, megmutatta, hogy a színek hogyan változtatják meg az ételek élményét. Míg Child fekete-fehérben elbűvölte a közönséget, a „Bouillabaisse à la Marseillaise” színesben történő bemutatása segített az élményt a puszta szórakoztatásból ínycsiklandóvá emelni – írja a Live Science.
A színek az ételek felismerését is segítik
Aki a világot korlátozott színpalettával szemléli, az új ételekkel szembeni érzelmi alapú ellenállást nem éli meg olyan erőteljesen – összegzi
szichológus, aki a vizuális képességeket tanulmányozza. Munkája során az ételek felismerésében mutatkozó egyéni különbségeket vizsgáló véletlenszerű kutatás során felfedezte a színek egyedülálló szerepét az ételekre adott érzelmi reakciókban.Kutatótársaival együtt először arra voltak kíváncsiak, hogy az emberek mennyire különböznek egymástól az ételek felismerésének képességében. Tesztjeikben arra kérték az önkéntes résztvevőket, hogy bizonyos ételek képeit ahhoz hasonlókkal hasonlítsák össze, illetve találják meg a furcsa ételt a többi között. Az eredmények nagymértékben különböztek attól függően, ki adta a válaszokat. Előfeltevésük szerint ez a változatosság összefügghet az emberek új ételekhez való hozzáállásával. Ahogy azt előre gondolták, kiderült: a válogatós evők a legrosszabb eredményt érték el az ételfelismerési tesztekben.
Akik szürkében látnak, több új ízt vállalnak be
Mivel a színek nagyban hozzájárulnak az ételek felismeréséhez, a kutatócsoport szürkeárnyalatos ételképekkel is megismételte a kísérletet. Az eredmények nem érték váratlanul a kutatókat: a színek blokkolásával az ételneofóbiások – vagyis akik ódzkodnak az új ízektől vagy válogatósok – így már nem értek el rosszabb eredményt a kalandvágyó evőknél. Vagyis színek nélkül mindannyian nehezebben ismerjük fel az ételeket.
Ezután megvizsgálták, hogy a színvakságban, színtévesztésben érintettek mennyire ismerik fel az ételeket, illetve mennyire hajlandóak új ízeket kipróbálni. Az eredmény ezek után nem volt meglepő: akik nem, vagy nem olyan élénken látják a színeket, azok kevésbé voltak ételneofóbiásak, így jóval ritkábban számoltak is be ételundorról. Úgy tűnik tehát, hogy a világ korlátozott színpalettával való szemlélése enyhíti az új ételekkel szembeni érzelmi alapú ellenállást.