Merevedési zavarról akkor beszélhetünk, ha a szexuális együttléthez szükséges erekció csak részben, vagy egyáltalán nem valósul meg. Bár egyre kevésbé számít tabutémának, az impotenciáról még mindig kevés férfi mer beszélni, problémáját pedig igyekszik a hálószobába zárni. Holott az örömteli és mindkét fél számára kielégítő szexuális élet a boldog párkapcsolat alapja, hiánya pedig hosszú távon mételyezheti a felek egymás közötti, intim viszonyát.
Szervi és lelki okok
A merevedési zavarok változó intenzitással jelentkezhetnek, kialakulása szerint enyhe, közepes, illetve súlyos fokozatút különböztethetünk meg. Előfordulhat, hogy a problémák csak átmenetiek, és valamilyen betegséghez kapcsolódnak, vagy pszichés okokra vezethetőek vissza. A modern férfit érintő civilizációs ártalmak - stressz , mozgásszegény életmód - kihatással vannak a lepedőn nyújtott teljesítményére is, fontos ezért egy általános állapotfelmérést végezni, hogy a potenciazavar okát kideríthessék.
Sok esetben ugyanis nem betegségként, hanem tünetként kell felfogni a merevedési gondokat, melyek súlyos egészségügyi problémákat is előjelezhetnek - keringési, szív- és érrendszeri megbetegedéseket, vagy például cukorbetegséget . Összességében mindazon betegségek, amelyek a vér áramlását befolyásolják szervezetben, merevedési zavart okozhatnak. A potenciaproblémákért valamilyen alapbetegség kezelésére használt gyógyszer is felelős lehet.
Fontos a potenciazavarok mögött álló lelki problémákat is kezelni. Sok esetben a túlhajszolt, stresszes életmód okozza a merevedési gondokat, amely egy idő után öngerjesztő folyamattá válik. Aki ugyanis egyszer erekciós problémákat tapasztalt, aggódni kezd amiatt, hogy legközelebb sem tud majd megfelelően teljesíteni, az idegesség pedig ismét a teljesítőképesség rovására megy. Legtöbb esetben a probléma lelki és szervi eredetre is visszavezethető, így mindkét gondot orvosolni kell ahhoz, hogy a probléma valóban csak átmeneti legyen.