Karnivor diéta: tényleg kedvező hatású a „húst hússal” étrend? – friss Facebook-bejegyzésében ezt a kérdést tárgyalta az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer. A FoodNavigator cikkére hivatkozva azt írták, a diéta egyre növekvő népszerűsége több tényezőnek is köszönhető, ám csupán ettől még nem feltétlenül válik valóban követendő példává.
Mit takar a karnivor diéta?
A húsevő étrend – vagy más néven karnivor diéta – az állati eredetű élelmiszerek, vagyis a húsfélék, a halak, a tojás és az állati zsírok fogyasztására épül. Ugyanakkor teljesen kizárja a fogyasztható ételek köréből a növényi alapú élelmiszereket. Így tehát nem csupán a gyümölcsök és a zöldségek tiltólistásak, de a hüvelyesek, a gabonafélék és a magvak is.
Mitől lett ennyire népszerű?
Az étrend felkapottá válására a hírességek biztosan nagy szerepet játszottak. Számos sztár népszerűsítette ugyanis podcast-beszélgetéseken vagy közösségimédia-posztokon keresztül a karnivor diéta. Az úgynevezett „húsinfluencerek” komoly sikertörténeteket osztottak meg a követőikkel, amelyekben izomnövekedésről, energiaszint-emelkedésről, illetve a mentális állapotuk javulásáról számoltak be.
A húsevő étrend népszerűségének további oka az egyszerűsége, mivel itt nincs szükség a kalóriák vagy a tápanyagok folyamatos számolgatására” – jegyezték meg a Rizikometer posztjában.
Milyen veszélyei lehetnek?
A táplálkozási szakértők ugyanakkor arra figyelmeztetnek mindenkit, hogy a szóban forgó étrend extrém jellege, illetve bizonyos élelmiszercsoportok teljes kizárása előbb-utóbb alultápláltsághoz és tápanyaghiányhoz vezethet. Egy ilyen étrend kipróbálásába a szakemberek szerint kizárólag dietetikussal konzultálva szabad belevágni.
Erőteljes kalóriakorlátozásra ösztönzi a fogyni vágyó férfiakat a manapság igen népszerű „katonai diéta”. A program azt ígéri, hogy egyetlen hét alatt akár 5 kilogramm feleslegtől is megszabadulhatunk – és ez még akár meg is valósulhat, csak nem mindegy, hogy milyen áron.