Prosztatagondok: diagnózistól a gyógyulásig

Bármelyik férfit utolérheti a krónikus prosztatagyulladás, ráadásul a betegség megkeserítheti a hétköznapokat. Milyen kezelési lehetőségek vannak? Mit tehetünk mi magunk ellene? Nézzük!

A krónikus prosztatagyulladás rendkívül változatos tünetekkel járó, komplex betegség. Változó intenzitással jelentkezhet diszkomfortérzet és tompa, feszítő fájdalom az alhasban, valamint kialakulhatnak vizeléssel járó kellemetlenségek is (gyakori, fájdalmas vizelés, éjszakai vizelés), deréktáji fájdalom, véres ondó. A szexuális együttlétek fájdalmassá válhatnak, idővel pedig merevedési gondok is jelentkezhetnek.

Ha a prosztatagyulladás tipikus tünetei legalább 3 hónapon át fennállnak, akkor krónikus bakteriális prosztatagyulladásról beszélünk.

A krónikus prosztatagyulladás kezelési lehetőségei

A diagnózist minden esetben az urológus szakorvos állítja fel. A probléma kezelése a gyulladás típusától és súlyosságától függ. A krónikus bakteriális prosztatagyulladás orvoslása antibiotikumterápiával történik. A kezelés általában 6-12 hétig tart, a gyógyszerek kiválasztása a kórokozó típusától és az antibiotikumérzékenységtől függ.

A KRÓNIKUS PROSZTATAGYULLADÁS KIHAT A MINDENNAPI ÉLETRE IS. FOTÓ: GETTY IMAGES
A KRÓNIKUS PROSZTATAGYULLADÁS KIHAT A MINDENNAPI ÉLETRE IS. FOTÓ: GETTY IMAGES

A fájdalom és a gyulladás enyhítésére a hosszú terápiás időtartam miatt nem javasolt hétköznapi fájdalomcsillapítókat vagy gyulladáscsökkentő gyógyszereket alkalmazni, ugyanis a hosszú távú mellékhatásaik súlyosak (gyomorfekély, májkárosodás, vesekárosodás). Ilyen gyógyszerek például a nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok), például ibuprofen, paracetamol, diclofenac, metamizol. Ezek helyett előnyösebbek a hosszú távon is alkalmazható, fájdalomcsillapító hatású fitoterapeutikumok.

Az orvos a duzzanat csökkentésére ún. alfa-blokkolót is felírhat, amely ellazítja a prosztata simaizomzatát, ezzel megkönnyítve a vizeletürítést. Az alfa-blokkolók hatékonyak, de a potenciára gyakorolt hatásuk miatt nem minden beteg viseli jól őket. A fájdalom csillapítására a meleg ülőfürdő és a lazító gyakorlatok is hatásosak lehetnek. A testi tünetek kezelése mellett pszichoterápia is segíthet a teljesítménykényszer és a stressz csökkentésében.

A krónikus prosztatagyulladás kihat a mindennapi életre is

A krónikus prosztatagyulladás esetében a panaszmentes és a kellemetlen tünetekkel, fájdalommal járó időszakok váltják egymást, és ez hatással van az érintettek életminőségére.

Az elhúzódó tünetek következtében kialakuló stresszhatás komoly lelki panaszokhoz vezethet: a lassú javulás csalódottságot, az állapot tartóssága és az örökös fájdalom pedig szorongást okozhat, rosszabb esetben hangulatingadozás és depresszió is kialakulhat a betegeknél.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy idő után a krónikus prosztatagyulladásban szenvedők egyre jobban bezárkóznak, elszigetelődnek a környezetüktől. A tartós, fájdalommal járó tünetek miatt nem vesznek részt közösségi programokban, elkerülik a barátaikat is.

A prosztatagyulladás a szexuális életet is befolyásolja, hiszen a merevedés és a magömlés fájdalmassá válhat, mindez pedig egy idő után gondot okozhat a párkapcsolatban is.

Tippek és tanácsok a krónikus állapot kezelésére

  1. Gátizomtorna: krónikus prosztatagyulladás esetén nagy segítség lehet, mert erősíti az izmokat és a kötőszövetet, ellensúlyozza a medencetájéki és a medencefenéken jelentkező fájdalmat.
  2. Ne várjunk heteket, minél előbb keressük fel az orvost!
  3. Az édesgyökérből, csalánból és füzikéből készült teák hasznosak lehetnek a prosztata gyulladásos megbetegedései esetén.
  4. A prosztata termeli az ondót, így annak regenerálódásában sokat segít a rendszeres szexuális élet.
  5. Figyeljünk a folyadékfogyasztásra: megfelelő mennyiségű folyadék bevitele esetén a húgyhólyag és a húgycső is átmosódik, így a kórokozók nem, vagy nehezebben telepednek meg a problémás helyeken.
  6. Akiknél rendszeresen jelentkeznek a prosztatával kapcsolatos panaszok, lehetőleg kerüljék a sok ülést és a hosszan tartó kerékpározást!
  7. Fontos a személyes higiénia!
  8. Ülőmunka esetén használjunk puha párnát!
  9. Segíthet a prosztatamasszázs is!
  10. Az étrenddel is javíthatunk a prosztataproblémán: kerülni kell a fűszeres ételeket, a koffeint és az alkoholt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.