A Lyme-kór egy olyan betegség, amelyet a Borrelia burgdorferi baktérium okoz, és a fertőzött kullancsok csípésével terjed. A betegséget először 1975-ben, az amerikai Lyme városában azonosították, innen kapta a nevét. A mai napig számos esetet regisztrálnak világszerte, de Észak-Amerikában és Európában fordul elő a leggyakrabban – olvasható a DualDur közleményében.
A betegség tünetei egyébként igen változatosak lehetnek. Az első jelei közé tartozik a fejfájás, a láz és a fáradtság, illetve az esetek harmadánál pirosas, kokárdaszerű bőrpír (erythema migrans) is jelentkezik. Kezeletlenül hagyva pedig hosszabb távon súlyos szövődményekhez is vezethet a fertőzés.
A Lyme-kór egyik veszélyes szövődménye
A fertőzésre a szeptember 29-ei Szív Világnapja kapcsán is fontos felhívni a figyelmet, a Lyme-kór ugyanis nemcsak az ízületeket és az idegrendszert támadhatja meg, hanem akár szívproblémákhoz is vezethet. A Lyme-kór egyik veszélyes szövődményét Lyme-karditisznek hívják. Ilyenkor a fertőzés a szív szöveteit támadja meg, különösen az ingerületvezető rendszert. Ez a Lyme-kóros betegek körülbelül 1 százalékánál fordul elő, tehát viszonylag ritka. Fontos azonban komolyan venni, ugyanis súlyos következményekkel járhat – különösen akkor, ha nem diagnosztizálják időben.
A Lyme-karditisz leggyakoribb tünetei az alábbiak:
- szívdobogásérzés,
- mellkasi fájdalom,
- légszomj,
- szédülés,
- ájulás.
A Lyme-karditisz egyik leggyakoribb szövődménye az atrioventrikuláris blokk, amikor a szív felső és alsó kamrái közötti ingerületvezetés megszakad. Ez szabálytalan szívverést, súlyosabb esetekben pedig akár szívleállást is eredményezhet” – figyelmeztettek a közleményben.
Veszélyes, ha nem ismerik fel időben
Ha a Lyme-karditiszt nem ismerik fel időben, annak súlyos következményei lehetnek, és sajnos több eset rávilágít arra, hogy a késlekedés akár halálos is lehet. Egy 25 éves férfi például életét vesztette, miután a szerológiai tesztje negatív lett, így a Lyme-kórt nem diagnosztizálták nála időben. A szívét érintő szövődmények végül végzetesek lettek.
Más esetekben a betegek súlyos szívkárosodást szenvedtek, és szívátültetésre szorultak: egy fiatal anyának szívtranszplantációra volt szüksége, miután a Lyme-kór súlyos károkat okozott a szívében. Ezek az esetek is mutatják, hogy a Lyme-kór nemcsak egy egyszerű fertőzés, hanem életveszélyes is lehet, ha nem kezelik megfelelően.
Akár pacemaker beültetése is szükségessé válhat
A Lyme-karditisz gyógyítása összetett lehet, mivel a hagyományos Lyme-kór-kezelések nem mindig elegendőek. A betegség felismerése után antibiotikumos terápiára van szükség, de súlyosabb esetekben speciális szívgyógyászati beavatkozások is indokoltak lehetnek. A szívritmuszavarok kezelésére átmenetileg pacemaker helyezhetnek be, amíg meg nem szűnik a gyulladás az antibiotikumok hatására. Egyes betegek teljesen felépülnek, míg mások hosszabb távon szívproblémákkal küzdhetnek.
A Lyme-karditisz és más szívbetegségek felismerése és időben megkezdett kezelése létfontosságú az egészséges élethez. Fontos, hogy növeljük a tudatosságot ezekkel a betegségekkel kapcsolatban, hiszen a korai diagnózis életet menthet. A kezelőorvosok Lyme-kór gyanúja esetén tesztet kérhetnek, hogy kizárják vagy megerősítsék a diagnózist, és időben elindíthassák a megfelelő kezelést. A korai felismerés kulcsfontosságú ahhoz is, hogy elkerüljük az akár a szívünket is érintő súlyos szövődményeket.