Egy hét alatt 30 százalékkal nőtt a kórházban fekvő és a lélegeztetőgépen lévő koronavírus-fertőzöttek száma - mondta Falus Ferenc, volt országos tiszti főorvos az ATV híradójának. A szakember úgy véli, kellő óvintézkedések nélkül szomorú őszünk lesz. "Itt nem a kényszerítő eszközökről van szó, hanem arról, hogy felfogjuk-e azt, hogy ez a vírus veszélyes, és hosszú távon nagyon kellemetlen tünetekkel jár azoknál is, akik adott esetben enyhe megbetegedés után gyógyulnak ki a betegségből" - fogalmazott.
"Ne várjuk a kormányrendeletre, vegyük fel a maszkot"
A vakcina önmagában nem elég a COVID-19 elleni sikeres védekezéshez, a maszkra is szükség lenne - emelte ki Lisziewicz Julianna immunológus. Ennek magyarázataként két országot hozott fel példaként:
- Izraelben csak a vakcinákkal védekeztek, a lakosság 80 százaléka volt beoltva (a Pfizer-vakcinával), a 4. hullámban mégis magasabbak voltak a számok, mint a harmadik hullámban.
- Olaszországban 70 százalék körül volt az átoltottság (itt különböző vakcinákkal oltottak), és a 4. hullám viszonylag enyhe volt.
Az olasz és az izrael helyzet között az a különbség, hogy az olaszoknál még mindig kötelező a maszkviselés - mutatott rá Lisziewicz Julianna. Éppen ezért az immunológus úgy véli, nem érdemes várni a kötelező maszkviselésről szóló kormányrendeletre, hanem anélkül is fel kell venni a maszkot a saját és környezetünk védelme, illetve a koronavírus -járvány mielőbbi megfékezése érdekében.
Vannak, akik ezért nem oltatják be magukat a koronavírus ellen, mert már átestek a fertőzésen. Azonban egyre több tudományos bizonyíték utal arra, hogy a gyógyultaknak is érdemes felvenniük az oltást , ugyanis azzal jelentősen erősebbé tehetik a COVID-19 elleni immunitásukat.