Egyes országok legfertőzöttebb területein minimum FFP2-es maszkok viselését követelik meg a lakóktól, némelyik légitársaság pedig egyenesen tiltólistára tette a textilmaszkokat. De vajon tényleg van értelme válogatni a maszkok között, vagy még egy házi készítésű darab is jobb, mint a semmi? Erre próbált meg választ adni a MedicalXpress cikke .
Amerika egészségügyi főtanácsadója, Anthony Fauci például egy, a különböző maszkok védőképességet firtató képességre úgy felelt augusztusban, hogy ahelyett, hogy a maszk típusán aggódunk, inkább mindenki vegye fel azt, amije van. Ezzel Peter Chin-Hong infektológus szerint valószínűleg arra utalhatott a tanácsadó, hogy a maszk bizonyos jellemzőinél sokkal fontosabb, hogy mindenki viseljen valamilyet - leginkább olyat, ami kényelmes, még akár hosszú távon is.
Azért mégsem teljesen mindegy, milyen a maszk
Az infektológus úgy véli, hogy bár minden maszk jobb a semminél, a sebészeti szájmaszknak kellene jelentenie az alapot ebben a kérdésben. Ez az eszköz könnyen felvehető, olcsó, és már beszerezni is sokkal könnyebb, mint a koronavírus -járvány elején volt. Tény azonban, hogy környezetvédelem szempontjából nem túl jó választás az egyszer használatos védőeszköz. Chin-Hong szerint egyébként a textilmaszkok sem haszontalanok, nem mindegy azonban, hogy milyen körülmények mellett várjuk tőlük a védelmet.
A szakértő szerint minél nagyobb kockázatnak tesszük ki magunkat, annál jobb maszkra van szükségünk ahhoz, hogy megvédjük magunkat a COVID-19 -től. A lehető legjobb maszk kiválasztásához 5 kérdésre kell választ adnunk:
- Mennyire lesz zsúfolt a hely, ahová megyünk?
- Mennyi ideig tartózkodunk zárt térben?
- Várhatóan lesz-e a többieken maszk?
- Oltottak vagy oltatlanok társaságában leszünk?
- Fennáll-e nálunk bármi olyan egészségügyi probléma, amely miatt immunhiányos állapotban lehetünk?
Csak ekkor véd jól a textilmaszk
A környezetbarátabb, mosható, többször használatos textilmaszkok Chin-Hong szerint leginkább akkor jelentenek megfelelő védelmet, ha már be vagyunk oltva, oltottak társaságában tartózkodunk, és rajtunk kívül is mindenki visel maszkot. Ezek alapján tehát túl sokat nem véd ez a maszktípus.
Az Új-dél-walesi Egyetem biológiai biztonsági kutatási programjának vezetője, Raina MacIntyre viszont úgy véli, hogy textilből is készíthető magas szintű védelmet nyújtó maszk, ehhez azonban minimum 3 rétegűnek kell lennie a védőeszköznek. Kutatásai szerint a legjobb kombináció, ha a pamut vagy len rétegek mellett egy réteg nejlon vagy poliészter is kerül a maszkba. Fontos továbbá, hogy olyan mindenki olyan fazont válasszon, amely szorosan illeszkedik az arcára, illetve az eszköznek természetesen a szájat és az orrot egyaránt takarnia kell.
Akár százszor annyi vírust is kilélegezhetnek a koronavírus egyik variánsával megfertőződött személyek, mint azok, akik az "eredeti", kínai vadvírust kapták el - derült ki egy friss kutatásból, amely a maszkviselés fontosságára is rávilágított.