"A vakcinákkal kapcsolatban keringő téves információk épp olyan fertőzőek és veszélyesek, mint maga a betegség" - figyelmeztetett Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főtitkára. A szervezet oltásokért felelős központjának igazgatója, Kate O'Brien szintén az oltásellenes kampányokat, valamint a rossz egészségügyi ellátórendszereket tette felelőssé a betegség terjedéséért.
Sokan kételkednek
Egy tavaly júniusi felmérés szerint a vakcinákba vetett bizalom a szegényebb országokban magas, a fejlett országokban viszont egyre többen kételkednek az oltások hatásosságában. Ennek következtében a járvány olyan helyeken is felütötte a fejét, ahol már rég nem volt példa erre. Megbetegedéseket jelentettek például az Egyesült Királyságból , Albániából, Görögországból és Csehországból is, pedig ez a négy ország korábban bejelentette, hogy sikeresen felszámolták a betegséget.
2019 januárja és júniusa között kétszer annyi kanyarós esetet regisztráltak, mint 2018 hasonló időszakában. A legsúlyosabb járványokat a Kongói Demokratikus Köztársaságból, Madagaszkárról és Ukrajnából jelentették. Az ukrán egészségügyi minisztérium februári jelentése szerint eddig nyolcan haltak meg a betegségben.
Kitiltják a beoltatlan gyerekeket
Ahogy korábban megírtuk , Ukrajnában nem látogathatják az iskolákat és az óvodákat a beoltatlan gyermekek. Felszólították a szülőket, gondoskodjanak arról, hogy gyerekeik minden szükséges oltást megkapjanak a szeptember 1-jei iskolakezdésig. Az egészségügyi miniszter szerint elegendő oltóanyag áll rendelkezésre - nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek számára is.
Az ukrán legfelsőbb bíróság idén áprilisban hozott határozatában megerősítette, hogy a védőoltások kötelezőek, így az oktatási intézményeknek joguk van kitiltani azokat a gyerekeket, akik nem kapták meg az oltásokat. Azok a szülők, akik meggyőződésből nem oltatják be gyerekeiket, alternatív megoldások közül választhatnak, például táv- vagy magánoktatást kérhetnek az intézményektől.