A leggyakoribb nemi úton terjedő fertőző betegség a Chlamydia trachomatis. Bár nemi betegségként tekintünk rá, vannak különböző típusai, amelyeket szexuális érintkezés nélkül, például egy uszodában is elkaphatunk. A Semmelweis Egyetem adatai alapján 89 millió esetet regisztrálnak évente a világon.
A Chlamidya-fertőzés felismerése számos módon történhet, a gyógyszeripar fejlődésének köszönhetően akár lakossági gyorstesztek segítségével is. Olyan teszt is létezik például, amelyet a hüvelybe helyezés után kell egy megfelelő tartóeszközbe helyezve a laboratóriumba küldeni, hogy ott az így levett kenetből tenyésztést végezhessenek. Orvosi szinten a diagnózis általában a baktérium vizsgálati anyagból történő direkt kimutatásával, illetve a fertőzést követően a vérben megjelenő ellenanyagok mérésével történik. A nemi szervek chlamydiás fertőzöttségét vizeletmintából és kenetvétellel kell igazolni. A nőknél a kenetvétel a méhnyakból, a férfiaknál a húgyvezetékből történik. Szakértők szerint, ha a fertőzést nem kezelik, a kórokozók akár évekig fennmaradhatnak a petevezetékben és a belső nemi szervekben, krónikus fertőzést okozva, ami azért nagyon veszélyes, mert kezeletlenül meddőséget és méhen kívüli terhességet is okozhat. A szülés közben a szülőcsatornán áthaladó magzat is megfertőződhet, ami szemgyulladást, tüdőgyulladást vagy akár vakságot is okozhat a csecsemő számára.
A betegség kezelése antibiotikumokkal (baktérium ellenes szerekkel) történik. A hatásos terápia érdekében a partnerek kezelését is minden esetben el kell végezni. Ajánlott a betegek kezelés utáni kontroll vizsgálata, melyet a kúra befejezése után legalább 3 héttel kell elvégezni. A tartós fertőzés szövődményeit nehezebb gyógyítani. A korai diagnózis elősegíti a teljes gyógyulást és megelőzi a szövődmények kialakulását, ezért az első tünetek észlelésekor orvoshoz kell fordulni. Valamennyi nőgyógyászati és urológiai rendelő fel van készülve a diagnózis felállítására, a megfelelő kezelésre és tanácsadásra.