Mint az korábban megírtuk , idén szeptembertől kötelező védőoltás lesz a bárányhimlő elleni vakcina, amelyre 1,3 milliárd forint költségvetési forrás jut. A szakmai álláspont szerint a legjobb, ha a lehető legkorábbi életkorban kapják meg a gyerekek a védettséget - akkor, amikor az anyai immunvédelem már nincs jelen a kisgyermek szervezetében, tehát a védőoltás hatásos és hatékony.
A bárányhimlő elleni védettség kialakulásához két oltásra van szükség. Az első oltást szeptember 1-je után a 13 hónapos életkort betöltött gyerekek kapják, így ősszel mintegy 24 ezer gyermeket oltanak be, majd decemberben további 16 ezren kapják meg a vakcinát.
A Házi Gyermekorvosok Egyesülete szerint jobb lenne, ha a vakcinát 15 és 18 hónapos korban, más oltásokkal együtt adnák be. A bárányhimlő elleni védőoltást azonban külön, egyedüli oltásként kapják majd meg a gyerekek. Azért született ez a döntés, hogy az oltáshoz köthető, bármiféle esetleges reakciót pontosan be lehessen azonosítani - reagált a gyermekorvosok felvetésére Müller Cecília.
Az bárányhimlő elleni védőoltással tizenkettőre bővül az életkorhoz kötött kötelező védőoltások száma. Így a gümőkór (tbc), a torokgyík, a szamárköhögés, a merevgörcs (tetanus), a járványos gyermekbénulás, a mumpsz, a kanyaró, a rózsahimlő (rubeola), a haemophylus influenzae b (Hib), a hepatitis B, a pneumococcus baktérium és a bárányhimlő ellen is védettséget szerezhetnek a gyermekek.