Eredményes tárgyalásokat folytatott kínai partnereivel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Kínában tartózkodó szakértői küldöttsége - közölte Maria Van Kerkhove, a szakosított ENSZ-szervezet COVID-19 kérdésekben illetékes egyik vezetője. "Nagyon eredményesek az eddigi megbeszélések kínai partnereinkkel, különböző kórházakat látogatnak, nagyon hasznos volt a piacon tett látogatás" - mondta Maria Van Kerkhove Genfben tartott virtuális sajtótájékoztatóján.
"Minél többet tudunk meg, annál több kérdésünk van"
A koronavírus -világjárvány eredetét kutató, 10 országból érkezett szakértők hétfőn azokban a kórházakba látogattak el Vuhanban, ahol a járvány kitörése után próbálták megfékezni a betegséget. A WHO független szakértői januárban érkeztek a közép-kínai Hupej tartomány székhelyére, Vuhanba, ahol kórházakban jártak és vasárnap azon a nagybani piacon, ahonnan az új vírus okozta első tüdőgyulladásos megbetegedéseket jelentették. A küldöttség hétfőn a Hupej tartományi betegségmegelőző és ellenőrző központban és az intézmény vuhani központjában járt. Van Kerkhove közöle, hogy a szakértők egyebek mellett a vuhani Virológiai Intézetbe is terveznek látogatást. "Minél több részletet tudunk meg a helyszínen, annál több kérdésünk van" - mondta. "A csapat folytatja a tájékoztatást. Követik a tudomány fejlődését, és továbbra is kérdéseket tesznek fel és elemzik az adatokat" - tette hozzá.
Kína jóváhagyása nélkül nem lehet
Van Kerkhove elmondta, hogy a küldöttség tagjai döntik el, hová szükséges még ellátogatni, de Kínának is jóval kell hagynia a misszió programját. A szakértők teljes programját nem tették közzé, a kutatókat távol tartják az újságíróktól - jegyezte meg a Reuters brit hírügynökség. Michael Ryan, a WHO veszélyhelyezi igazgatója közölte, hogy a WHO továbbra is több adatot kér, és bárkinek, akinek információja van arról, hogyan kezdődött a világjárvány, meg kell azt osztania a szervezettel.
Az oltásról is beszéltek
Bruce Aylward, a WHO tanácsadója hétfőn közölte, hogy a kis és közepes jövedelmű országok vakcinával történő ellátására létrehozott COVAX program keretében "jelentős mennyiségű" oltást küldött mintegy 190 országba a hét végén. Mariangela Simao WHO-főtitkárhelyettes közölte, hogy a WHO továbbra is várja az aktuális terveket arra vonatkozóan, hogy februárban és márciusban hány adag védőoltást tudnak a gyártók szállítani.
A koronavírus-fertőzés megelőzésében is segíthet majd az állatokon már tesztelt, magyar feljesztésű gyógyszer. A készítmény a befecskendezéstől számított néhány órán belül védetté teszi a szervezetet - további részletekért kattintson korábbi cikkünkre .