Hogyan kezeljük a rühességet?

Amennyiben erős viszketést tapasztal, amely éjszaka a legkínzóbb, akkor gyanakodjon parazitafertőzésre! Ezt mindenképpen kezelni kell, ráadásul szövődmények is felléphetnek.

Kinézete pattanásra, szúnyog- vagy bolhacsípésre is emlékeztet, bár maga a rühesség (scabies) nem okozna különösebb bőrtüneteket, de mivel a szervezet érzékennyé válik a bőrben tartózkodó élősködőkre és ürülékükre, így az allergiás reakció miatt apró, pattanás-szerű kiütések jönnek ki a bőrön, melynek eredményeként hámlás és hólyagok, valamint vakarózás okozta sebek is megjelennek.

A viszkető bőrfelület kaparászásával sebek keletkezhetnek a bőrön

A fertőzés közvetlen érintkezéssel emberről emberre terjed, leggyakoribb tünetek közé tartozik az intenzív viszketés, különösen éjjel, az atkák ugyanis ilyenkor a legaktívabbak. A nőstény atka a bőr felső rétegében fúr magának járatokat, majd mindegyikbe petéket rak, a lárvák pedig néhány napon belül kikelnek. A leggyakrabban a kéztőízület felett, az ujjak között, a csukló, a könyök, a hónalj területén, a mellbimbókon, a férfi nemi szerveken, az övvonalban, és a farpofák alsó részén elszaporodó atkák azonban alig láthatóak.

Nem kell szégyellni a rühességet, hiszen ez leggyakoribb parazitás bőrfertőzések egyike, gyakorlatilag bárki elkaphatja és mivel erősen fertőző, hamar elterjed egy egész közösségben, mindenképpen forduljunk orvoshoz, magától ugyanis nem fog elmúlni.

Az esetek legnagyobb részében a rühesség jól kezelhető, hogy hogyan, arról az alábbi cikkünkben olvashat részletesebben!

A rüh kezelése során a legfontosabb cél az atkák és petéik megsemmisítése. Zuhanyozás után, majd fél órával később megismételve az egész testet le kell kenni a nyaktól a lábujjakig chlor-ciclohexan tartalmú emulzió vagy zselével, illetve benzil-benzoát oldattal (Linimentum scabicidum), majd a fertőzött bőrnek 24 órán keresztül bekenve kell maradnia, lemosás nélkül. Makacs fertőzés esetén a kezelést legalább még kétszer meg kell ismételni. Ehhez ma már igen hatékony készítmények állnak rendelkezésre, főleg kén- és kátránytartalmúak.

Mivel a viszkető bőrfelület kaparászásával olyan sebek keletkezhetnek a bőrön, amelyek elfertőződhetnek, ezért a vakarást el kell kerülni, mert az elvakart, felülfertőzött, gyulladt bőr kezelése sokszor jóval hosszadalmasabb ápolást igényel. A bakteriális fertőzések, mint például az ótvar, a leggyakoribb szövődménye a rühnek, mely során a mézszínű, szivárgó hólyagokat általában antibiotikumokkal kezelik.

Nagyon erős viszketés ellen kortikoszteroidos krémet, vagy antihisztamin tartalmú tablettát érdemes bevetni. Amennyiben a bőr elváltozásai rövid időn belül eltűnnek, akkor valamennyi atka elpusztult. Mindazonáltal, sikeres kezelés ellenére is fennállhat, hogy a viszketés tovább tart (postscabies pruritus), vagy a túlzott kezelés révén irritatív dermatitis alakul ki, ami kipirosodott, gyulladt foltokkal, heves viszketéssel jár. Arra is ügyelni kell, hogy csecsemőknél vagy további bőrbetegségben (ekcéma) szenvedők esetében más terápiát kell alkalmazni, az orvos által előírtaknak megfelelően.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mindeközben a beteg minden ruha- és ágyneműjét, törölközőjét magas hőfokon ki kell mosni, a nem moshatókat pedig légmentesen le kell nejlonozni. Nem árt a beteg környezetében élők diagnosztizálása is, a hosszú lappangási idő miatt még akkor is, ha panaszmentesek. A rendszeres kézmosással, a korai felismeréssel, a ruhák és az ágynemű gyakori mosásával, a környezet alapos fertőtlenítésével megakadályozhatjuk a továbbterjedését és kiújulását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.