Immunológus: ellenanyag nélkül nincs védettség

Készülnünk kellene a negyedik hullámra és szervezett tesztelésre volna szükség - hívta fel a figyelmet Erdei Anna immunológus.

Elcsitult a járvány, de a vírus nem tűnt el, az ördög nem alszik - fogalmazott Erdei Anna immunológus, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárhelyettese az mta.hu-nak nyilatkozva. "Legkésőbb az őszi időszakban visszatér a vírus, de remélhetőleg az eddigieknél jóval enyhébb hullámokat vetve."

Koronavírus elleni oltóanyagok beadására kijelölt oltópont a békéscsabai Réthy Pál kórházban 2021. július 15-én. Fotó: MTI/Rosta Tibor
Koronavírus elleni oltóanyagok beadására kijelölt oltópont a békéscsabai Réthy Pál kórházban július 15-én. Fotó: MTI/Rosta Tibor

A delta variánsról azt mondja, hogy a tapasztalatok alapján a korábbi variánsoknál enyhébb, megfázáshoz hasonló tüneteket okoz: fej- és torokfájás, orrfolyás, nátha, hőemelkedés, alacsony láz jellemző.

Minden korosztályt oltani kellene

A szakember feltétlenül ajánlja az oltást a 12-15 év közötti korosztálynak is, mivel "a vírus most inkább a fiatalokat veszi célba azokban az országokban, ahol az idősebb generációk átoltottsága már elég jó. Az oltás esetleges mellékhatásainak kockázata a fiataloknál is jóval kisebb, mint a vírusfertőzés, illetve a COVID szövődményeinek kockázata".

Kockázatos fajok Nem csak az egzotikus állatfajok jelenthetnek kockázatot az emberek egészségére - részletek
ide kattintva !

Jóllehet az alkalmazott oltóanyagok - bár különböző mértékben - mind kiváltanak védettséget a fertőzéssel szemben, mára kiderült, hogy "a kínai Sinopharm vakcinával oltott 60 éven felülieknek körülbelül harmadában nincs jelen a vírus elleni védelmet biztosító antitest, azaz ellenanyag", hívta fel a figyelmet Erdei.

"Immunológusként ki merem jelenteni, hogy ha nincs ellenanyag a szervezetben, akkor nincs védettség. A jó hír viszont az, hogy ha akár csak kis mennyiségben is, de jelen van a vírus tüskefehérjéje elleni antitest a szervezetben, akkor biztosított a védelem."

Nem mindegy, hogy mit vizsgálnak

Azt a több százezer embert, akit a kínai vakcinával oltottak, szervezetten kellene tesztelni, mert nem mindegy, hogy mit és hogyan néznek. Az immunológus szerint a tüskefehérje elleni antitest jelenlétét kellene vizsgálni, mert csak ez biztosít kellő védelmet a vírussal szemben. Azokat kellene újraoltani mRNS-alapú vakcinával, akikről kiderül, hogy nincs a szervezetükben ilyen, úgynevezett vírusneutralizáló antitest.

A vakcinák védőhatásáról elmondta, hogy "körülbelül 10 hónapig biztosan védenek, mivel ennyi idő telt el azóta, hogy elkezdték alkalmazni az első új koronavírus elleni védőoltásokat". De mindig szem előtt kell tartani, hogy ez egy új vírus, amely újabb és újabb meglepetéseket okozhat .

"Az újonnan felbukkanó variánsok ellen és az immunmemória fenntartása érdekében nagyon valószínű, hogy szükség lesz harmadik oltásra is. Elképzelhető, hogy az emlékeztető oltást évente ismételni kell", összegezte Erdei Anna immunológus.

Ennyire hatékonyak az oltások a Semmelweis Egyetem vizsgálata szerint - információ itt!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +5 °C

Általában változóan fátyolfelhős időre számíthatunk, de kisebb körzetekben erősen felhős marad az idő. Az északias szelet továbbra is nagy területen kísérik élénk lökések. Késő estére 3 és 11 fok közé hűl le a levegő. Ez mindenesetre hidegfrontot jelent, így az arra érzékenyek számíthatnak tünetekre.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra