Kell tartanunk Európában a feketegomba-fertőzéstől?

Ősszel még jöhet egy kisebb csúccsal rendelkező járványhullám, de a feketegomba-fertőzés valószínűleg nem okoz majd komoly gondot Európában - a többi között erről is beszélt Boldogkői Zsolt biológus professzor egy friss interjúban.

"Amíg a világban fertőz a vírus, és amíg nem értük el a nyájimmunitást, ennek fennáll a veszélye" - mondta el a Magyar Hírlapnak adott interjújában Boldogkői Zsolt, amikor arról kérdezték, az indiai mutáns okozhatja-e a járvány újabb berobbanását. Azt azonban hozzátette: számos paraméter nem ismert, így megbízható jóslatokat sem lehet tenni.

Koronavírus: ez segíthetne lelassítani a pandémiát - kattintson !

Kitért rá, hogy sem az indiai vírusvariánst, sem a későbbiekben esetlegesen felbukkanó mutációkat nem ismerjük pontosan. "Nem tudjuk, hogy ezek majd mennyivel terjednek gyorsabban, okoznak-e komolyabb komplikációkat, fertőzik-e a fiatal egészségeseket, vagy mutatnak-e szezonalitást. Az sem világos, hogy a lakosság mekkora része válik immunissá az oltások és a fertőzés révén, és hogy meddig tart ez a védettség" - így a szakember, aki a járvány jelenlegi helyzete és az oltásokhoz való viszonyulásunk alapján inkább egy kisebb csúccsal rendelkező őszi hullámra tippelne.

Feketegomba-fertőzésben szenvedő beteget vizsgálnak egy indiai városban.
Feketegomba-fertőzésben szenvedő beteget vizsgálnak egy indiai városban. Fotó: Getty Images

Vakcinák, amelyek hatásosak az indiai mutáns ellen

Boldogkői Zsolt arról is beszélt, hogy a vírus nemrég került át az emberre, és egyre hatékonyabban fertőzi a sejteket, és ez együtt jár azzal, hogy súlyosabb tüneteteket okoz az egészséges fiatalokban is. Viszont azt is kiemelte a szakember, hogy egyértelmű az összefüggés a vakcinázottság és a vírussal szembeni ellenálló képesség között. "A Pfizer- és az AstraZeneca-vakcinák is igazoltan hatásosak az indiai variánssal szemben" - mutatott rá.

Féljen Európa a feketegomba-fertőzéstől?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Azzal kapcsolatban, hogy Európában kell-e tartanunk az Indiában pusztító feketegomba-fertőzéstől , úgy nyilatkozott, hogy "ezt nem lehet tudni". "Mindenesetre a gomba nem terjed emberről emberre, és Európában az egészségügyi rendszer jobb, mint Indiában. Én nem tartanék attól, hogy komoly problémát okozna" - szögezte le Boldogkői Zsolt.

Koronavírus: rossz hír két nagyváros lakóinak - olvassa el a részleteket cikkünkben !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.