Koronavírus-vakcina: nem gyakori az anafilaxia

A Pfizer/BioNTech koronavírus elleni vakcinájával beoltottak közül százezerből egynél jelentkezett súlyos allergiás reakció - derül ki egy friss amerikai tanulmányból.

Ahogy megindult a tömeges vakcináció azokban az országokban, ahol az egészségügyi hatóságok engedélyezték valamelyik koronavírus elleni védőoltást , máris érkeztek az első hírek az oltásokat követő egészségügyi hatásokról. Nagy-Britanniában például két egészségügyi dolgozónál lépett fel súlyos allergiás reakció, miután megkapták az első adagot a Pfizer/BioNTech vakcinájából. Az azonnali kórházi ellátásnak köszönhetően - és mivel tudtak róla, hogy anafilaxiára hajlamosak - nem kerültek életveszélyes állapotba.

koronavírus elleni vakcina
Világszerte egyre többen kapnak koronavírus elleni védőoltást. Fotó: Getty Images

Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) legfrissebb jelentéséből az derül ki, hogy ez az oltóanyag eddig viszonylag ritkán okozott súlyos allergiás reakciót. A CDC adatai szerint az Egyesült Államokban december 14. és 23. között beadott közel 1,9 millió dózisra 21 dokumentált anafilaxiás eset jutott - számolt be róla a medicalxpress.com .

Az érintettek a 27-60 éves korosztályba tartoznak, átlagéletkoruk 40 év, és két beteg kivételével mindegyiküket adrenalinnal kezelték. A betegek 90 százaléka nő, és a tünetek átlagosan 13 perccel az oltás beadását követezően jelentkeztek (legkorábban 2 perc, legkésőbb 150 perc elteltével). Négy ember szorult közülük kórházi kezelésre, 17 embert a sürgősségi osztályon láttak el. A tanulmány elkészültekor már mindannyian felépültek, vagy otthon lábadoztak.

Az amerikai járványügyi központ (CDC) ajánlást adott ki arra vonatkozóan, hogyan kell eljárni a korábban allergiás sokkon már átesett személyek esetében. Az oltás beadását követően a beoltottaknak egy rövid ideig a helyszínen kell maradniuk arra az esetre, ha bármilyen nem kívánt reakció lépne fel náluk. Részletek!

Az eddig rendelkezésre álló adatok alapján egymillió beadott dózis esetén körülbelül 11 esetben lehet arra számítani, hogy a Pfizer/ BioNTech oltóanyaga súlyos allergiás anafilaxiás reakciót okoz - közölte a CDC. Összehasonlításképpen: az influenza elleni védőoltásoknál átlagosan 1,3 anafilaxiás eset jut egymillió beadott dózisra. A Pfizer/BioNTech vakcina esetében tehát ez az arány jelenleg tízszer nagyobb. Ennek ellenére szakértők szerint még mindig igen ritkának számítanak az ilyen jellegű, súlyos egészségügyi hatások. Figyelembe véve, hogy a koronavírus-járvány további terjedése milyen gazdasági, társadalmi és egészségügyi károkat okozhat, megéri beadatni azoknak, akiknek a vakcina valamelyik összetevőjével kapcsolatban korábban nem volt allergiás reakciójuk.

A Pfizer/BioNTech oltóanyaga mRNS-alapú (messenger ribonukleinsav) technológián alapul, de számos összetevője van, többek között lipid nanorészecskéket, nátrium-kloridot és szacharózt is tartalmaz.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az anafilaxia olyan túlérzékenységi reakció, ami az egész szervezetet érintheti: a bőrt, a szívet, a légzőszervrendszert, de akár a központi idegrendszert is. Ennek megfelelően változatos tüneteket okozhat a kiütéstől kezdve a nehézlégzésen, légszomjon és hányáson át az eszméletvesztésig vagy a szívritmuszavarokig. Allergiás anafilaxiát okozhatnak bizonyos gyógyszerek, rovarcsípések vagy ételek (dió, földimogyoró, kagylófélék) az arra érzékenyeknél. Ha a beteg ilyenkor nem kap gyorsan szakszerű segítséget, életveszélyes állapotot okozó anafilaxiás sokkot kaphat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.