Koronavírus: a szervezetünket is ellenünk fordíthatja

A koronavírussal fertőzött betegek némelyikénél azok az antitestek fordulnak a szervezet ellen, amelyeknek a vírussal kellene megküzdeni.

Meglepő felfedezést tett néhány kutató, akik a COVID-19-ből felépülő betegek szervezetét vizsgálták. Úgy tűnik, a fertőzés egyes pácienseknél az immunrendszert fordította a szervezet ellen, amely a vírus helyett saját magát kezdte támadni - írja a New York Times . A jelenség nem ismeretlen, autoimmun folyamatnak hívják, és számos gyakori betegség, például a rheumatoid arthritis kialakulásában is szerepet játszik. A koronavírus-fertőzötteknél viszont eddig nem figyelték meg ezt a jelenséget.

Autoimmun betegség: kiknél fordulhat elő? Ha az immunrendszer a fertőzések és kórokozók helyett az egészséges sejteket kezdi el támadni, akkor autoimmun betegségről beszélünk. Kik vannak leginkább veszélyben? Kattintson a részletekért!

Ellenünk fordíthatja a szervezetünket a koronavírus

Egy bizonyos ponton a test védelmi rendszere ezeknél a betegeknél a vírus helyett saját magát kezdi el támadni - írja a tanulmány. A betegek úgynevezett "autoantitesteket" termelnek, amelyek a kórokozó helyett az egészséges sejteket veszik célba, ez a téves immunválasz pedig súlyosbíthatja a COVID-19 lefolyását. A folyamat ráadásul az után is folytatódhat, hogy a vírus már eltűnt a szervezetből, ami megmagyarázza azt is, hogy egyes embereknek miért vannak akár hónapokkal a vírusmentessé válást követően is tüneteik.

A koronavírus egyes betegeknél saját maga ellen fordítja a szervezetet. Fotó: Getty Images
A koronavírus egyes betegeknél saját maga ellen fordítja a szervezetet. Fotó: Getty Images

Az új tanulmányban 52 beteget vizsgáltak egy atlantai egészségügyi intézményben. Mindegyiküket súlyos vagy kritikus fertőzöttnek minősítettek, de egyiküknek sem voltak korábban autoimmun rendellenességei. Majdnem minden második vizsgált személyben kimutatták autoantitesteket, a legsúlyosabb állapotban lévőknél ez az arány 70 százalékos volt. Ezeknek nemcsak a problémás immunválaszban lehet szerepük, de a számos koronavírusos betegnél diagnosztizált véralvadási zavarokra is magyarázatot adhatnak.

A kutatók szerint emiatt érdemes lehet az autoimmun betegségek kezelésére is használt terápiákat kipróbálni a koronavírus ellen. Ami azonban nem jó hír, hogy ezeket a betegségeket jelenleg nem tudja gyógyítani az orvostudomány, a terápiák célja elsősorban a panaszok enyhítése. A felismerés viszont nemcsak a kezelésben, de a tesztelésben is hozhat változásokat, az autoantitestek kiszűrésére ugyanis léteznek már eljárások.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Merkely: Hatalmas logisztikai kihívást jelent majd a tömeges oltás - hogy mit mondott még a Semmelweis Egyetem rektora a vakcináról friss interjújában, az az nlc.hu cikkéből kiderül.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra