Biztonsági okokból szüneteltetik az AstraZeneca brit-svéd tulajdonban lévő gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett oltóanyag tesztelését - ismertette a StatNews egészségügyi hírportál. Az új típusú koronavírus ellen kidoldozott vakcinát több országban is tesztelik, az Egyesült Királyságban azonban súlyos egészségügyi probléma - egyes hírek szerint gerincvelő-gyulladás - lépett fel az egyik alanynál.
Mekkora a baj?
A szakértők szerint a páciens fel fog épülni, és a teszt felfüggesztése csupán rutinintézkedés. A gyógyszergyártó cég szóvivője azt nyilatkozta az esettel kapcsolatban, hogy a szabványos felülvizsgálati eljárás miatt szüneteltetik a kísérleti oltási programot, amíg ellenőrzik a biztonsági adatokat. A nagyobb kísérletek során egyébként felléphetnek véletlenszerűen megbetegedések, ezeket azonban független oldalról is vizsgálni kell, hogy kiderüljön, valóban a koronavírus-vakcina okozta-e a problémát - tette hozzá.
Az AstraZeneca közölte, hogy megpróbálja felgyorsítani a felülvizsgálatot, hogy ne csússzon túl sokat az oltóanyag engedélyeztetési eljárása. A cég emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a koronavírus -vakcina klinikai tesztelésének harmadik fázisában több tízezren vesznek részt, és a többségnél semmi probléma nem volt, így ez egyedi esetnek számít.
Mit kell tudni a vakcináról?
Az AstraZeneca által fejlesztett, AZD1222 nevű vakcina egyébként egy legyengített csimpánz-influenzavíruson alapul. A lényege, hogy az immunrendszert arra készteti, hogy megfertőződés esetén ártalmatlanítsa a COVID-19 nevű betegséget okozó koronavírust. Ez tehát a többi, tesztelés alatt álló oltóanyaggal ellentétben nem replikálódó vírusvektor-vakcina. A Magyar Tudományos Akadémia közlése szerint egyébként a magyar kormány épp ebből az oltóanyagból rendelt be 5 millió adagot.
Ha maszkot hordunk, talán még van esély - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!