Koronavírus: ezért kulcsfontosságú a második oltás

Egy amerikai felmérés szerint az emberek nyolc százaléka nem veszi fel a második oltást, miután az elsőt megkapta. Miért nem szerencsés ez a gyakorlat, milyen veszélyei lehetnek?

Egy nagy létszámú vizsgálat szerint a Pfizer- és az AstraZeneca-vakcina ritkábban okoz mellékhatásokat, mint ahogy azt a klinikai kísérletek eredményei sugallták. Részletek itt.

Az emberek már egy oltás után is védettnek érezhetik magukat, de ez csak illúzió - hívta fel a figyelmet dr. William Schaffner infektológus a healthline.com-nak nyilatkozva. "Az első oltás indítja be a szivattyút, de a második hozza fel a vizet" - világított rá a szakember. Kollégája, dr. John Zaia úgy foglalt állást, hogy azért is nagyon lényeges mindkét oltást beadatni, mert a vírus és változatai nagyobb eséllyel fertőzőképesek maradhatnak azok szervezetében, akiknél nem alakult teljes védettség.

A megfelelő védettség kialakulásához a teljes oltássorozatot fel kell venni COVID-19 ellen
A megfelelő védettség kialakulásához a teljes oltássorozatot fel kell venni COVID-19 ellen.Fotó: MTI/Balázs Attila

Egy tanulmányra hivatkozva kiemelte azt is, hogy azoknál, akik mindkét oltást megkapták, a koronavírus-fertőzés miatti elhalálozás "majdnem biztosan elkerülhetőnek látszik", szemben azokkal, akik csak egy oltást vettek fel. A tanulmány szerzői szerint a teljes oltássorozat felvétele 98 százalékos hatékonyságú védelmet nyújt, míg egyetlen oltás esetén ez az arány mindössze 64 százalék.

Miért nem veszik fel sokan a második oltást?

Dr. Schaffner szerint számos oka lehet, ha valaki megelégszik egyetlen dózis vakcinával. Vannak, akik tévesen úgy hiszik, hogy már egy oltás is hatékony védelmet nyújt, míg mások attól tartanak, hogy a második alkalom után erősebb mellékhatásokra számíthatnak. Megint mások pedig egyszerűen csak nehezen tudnák beiktatni az újabb oltási időpontot a teendőik közé. A szakemberek viszont mindenkit arra kérnek, hogy a második oltást is vegyék fel a megadott időpontban - ha ez nem lehetséges, vagy bármilyen okból nincs második időpontjuk, akkor haladéktalanul beszéljenek a háziorvosukkal.

Meddig kell beadni a második dózist?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Pfizer- és a Moderna-vakcina második oltását az elsőtől számított hat héten belül kell beadni. Arra vonatkozóan egyelőre nincsenek adatok, hogy mennyire hatékony a második dózis, ha a hathetes időtartam után adják be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Az alacsonyszintű felhőzet tovább halad kelet, délkelet felé, emellett a magasabb légrétegekben is érkeznek felhőtömbök, de az Északi-középhegység tágabb térségét leszámítva legalább pár órás napsütésre van kilátás. Legfeljebb szitálás, gyenge eső néhol előfordulhat. Az északnyugatira forduló szelet az ország délnyugati felén általában élénk, néhol erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 13 fok között várható, de a tartósabban borult vidékeken ennél több fokkal hidegebb lesz, míg a Dél-Dunántúlon 14, 15 fok körüli csúcsértékek is előfordulnak. Késő estére -2 és +9 fok közé hűl le a levegő, délnyugaton mérhetjük a magasabb, míg északkeleten az alacsonyabb értékeket. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra