Koronavírus: feltárták az evolúciós történetét

Egy nemzetközi kutatócsoport feltárta a SARS-CoV-2 vírus evolúciós történetét. A szakértők úgy vélik, hogy az embereket is fertőzni képes koronavírus évtizedeken át terjedhetett észrevétlenül a denevérek között.

A kínai, európai és amerikai kutatókból álló tudóscsoport szerint a COVID-19 betegséget okozó, új típusú koronavírus egyik legközelebbi ismert őse 40-70 éve bukkanhatott fel denevérekben, és már egy jó ideje készen állt arra, hogy emberre is átterjedjen. A kutatók szerint ez egyértelműen megcáfolja azokat az összeesküvés-elméleteket, hogy a COVID-19-betegséget okozó vírust laboratóriumban állították elő, vagy onnan terjedt el.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus terjedése, koronavírus eredete, koronavírus evolúciója, SARS-CoV-2, koronavírus denevérek
Feltárták az új típusú koronavírus evolúciós történetét. Fotó: Getty Images

Vannak még kérdések

Miközben a SARS-CoV-2 koronavírus genetikailag nagyon közel áll a legközelebbi ismert denevérvírusokhoz, időben több évtizede szétváltak - ismertette David Robertson, a Glasgow-i Egyetem professzora, aki egyben az új tanulmány egyik szerzője. "Ez azt jelzi, hogy ezek az emberre is átterjedni képes vírusok már egy ideje jelen vannak. Meg kell értenünk azt, hogy hol és hogyan terjedtek át a humán populációra" - magyarázta.

Mi a denevérek szuperimmunitásának titka? A válaszért kattintson ide!

A kutatók összehasonlították a SARS-CoV-2 genetikai felépítését a denevérekben talált közeli rokonáéval, a RaTG13 víruséval. A SARS-CoV-2 genetikailag mintegy 96 százalékban hasonlít a RaTG13 koronavírusra, amelynek mintáit egy patkósdenevérből (Rhinolophus affinis) vették 2013-ban a kínai Jünan tartományban. Ám a csoport feltárta, hogy SARS-CoV-2 viszonylag régen, 1969-ben elágazott az RaTG13 vírustól. Eszerint tehát a két kórokozónak közös őse van, de mindkét vírus saját evolúciós útját járja évtizedek óta.

A tobzoska kikerült az egyenletből

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A denevérek világszerte megtalálhatók és hatalmas távolságokra képesek vándorolni. Vírusaik más vadállatokra is átterjedhettek, különösen azokra, amelyekkel szoros kapcsolatban állnak az illegális vadkereskedelem során. Korábbi tanulmányok felvetették, hogy a tobzoska szerepet játszhatott a SARS-CoV-2 vírus evolúciójában, de ez a legújabb tanulmány azt jelzi, hogy erről nincs szó. A tobzoskára az illegális vadkereskedelemben érintett állatok révén került át a vírus.

Együtt győzte le a rákot és a koronavírust is a 46 éve házas pár - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.