Megkapta a teljes jóváhagyást Amerikában a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű koronavírus-vakcinája . Ez az eddigi, ideiglenes használati engedélyhez képest azt jelenti, hogy a védőoltást mostantól nem csak egészségügyi veszélyhelyzetben alkalmazhatják. A teljes jóváhagyás a 16 év felettiek körében érvényes.
Nőhet az oltásba vetett bizalom
Szakértők a bejelentéstől azt várják, hogy segíthet növelni a lakosság oltásokba vetett bizalmát, és így esetleg azok is beoltatják majd magukat a COVID-19 ellen, akik eddig nem tették meg. "Az emberek teljesen biztosak lehetnek abban, hogy ez a vakcina megfelel azoknak a magas minőségű biztonsági, hatékonysági és gyártási követelményeknek, amelyeket az FDA elvár az engedélyezett termékektől" - jelentette ki Janet Woodcock, az FDA megbízott vezetője. "Ez a mérföldkő egy lépéssel közelebb visz minket ahhoz, hogy megváltoztassuk a koronavírus-járvány lefolyásának irányát az Egyesült Államokban" - tette hozzá.
Az Egyesült Államokban egyébként eddig már több mint 200 millió Pfizer-vakcinát adtak be az embereknek. Az oltás tavaly decemberben kapta meg a sürgősségi felhasználásra vonatkozó engedélyt Amerikában. A Kaiser Family Foundation, egészségügyi elemzésekkel foglalkozó kaliforniai intézet júniusi felméréséből azonban kiderült, hogy a be nem oltott amerikaiak 30 százaléka úgy nyilatkozott, szívesebben beoltanák magukat akkor, ha az FDA teljes jóváhagyást adna az elérhető vakcinákra.
Csak ritkán okoz súlyos mellékhatást
Az FDA kutatásai szerint több száz millió beadott Pfizer-BioNTech oltás után is kijelenthető, hogy rendkívül ritkák a súlyos mellékhatások, mint a mellkasi fájdalom, vagy a szívizomgyulladás a tizenévesek és a fiatal felnőttek esetében. Az oltás hatékonyságával kapcsolatban megállapították, hogy 97 százalékos védelmet nyújt a koronavírus okozta COVID-19-betegség ellen. Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) adatai emellett azt mutatják, hogy a vakcina jó munkát végez a delta variáns által okozott súlyos megbetegedések megelőzésében is.
Veszélyes trendre hívta fel a figyelmet Twitteren az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal. Sokan tévesen azt hiszik, hogy egy állatgyógyászati készítménnyel megelőzhetik vagy házilag kikezelhetik a koronavírus-fertőzést.