Gyors léptekkel haladó oltási program, újabb iskolabezárás, furcsa ünnepek, átmeneti szabadság, ismételt szigorítások és a betegekért folyamatosan küzdő egészségügyi dolgozók - erről szólt az elmúlt 12 hónap.
Sajnos 2020 után a 2021-es év egyik főszereplője szintén az új típusú koronavírus volt. Az alábbiakban képes visszatekintőnket láthatják az idei járványhelyzet legmeghatározóbb eseményeiről, pillanatairól.
Szúrós évkezdés
Az év első napjaiban folytatták az egészségügyi dolgozók december 26-án elkezdett immunizálását, majd január 7-én már az idősotthonokban is elindult a koronavírus elleni védőoltások beadása. Februárban a vakcinázási program harmadik szakaszához is elértünk, amely során azokat a 89 év feletti állampolgárokat oltották be a koronavírus ellen, akik otthonukban élnek és regisztráltak a védőoltásra. Szintén az év második hónapjában a 18 és 60 év közötti krónikus betegek immunizálását is elkezdték, illetve visszatértek az oltócsoportok az idősotthonokba és más szociális intézményekbe, hogy a lakók megkaphassák a védőoltás második dózisát. Február 11-én már az orosz Szputnyik V oltóanyaggal is oltották a hazai lakosságot, 16-án pedig megérkezett az első kínai szállítmány is az országba.
5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről
Márciusban a kormány szigorításokat vezetett be: bezárták az óvodákat és az általános iskolákat, valamint a nem alapvető termékeket árusító üzleteket is. Az utasok és az autóbuszvezetők védelme érdekében a tömegközlekedésben is változások léptek érvénybe. Március végén már a várandós nők és a szoptató anyák beoltását is engedélyezték. Április 1-jén országszerte elindult a pedagógusok koronavírus elleni vakcinázása, amelyet egy furcsa hangulatú húsvét követett. Az ünnep után, egy hónapos kényszerszünetet követően ismét kinyithattak a nem alapvető termékeket áruló üzletek is, valamint újraindulhattak a szolgáltatások. A Janssen gyógyszeripari vállalat az év negyedik hónapjában kezdte meg egyadagos, koronavírus elleni vakcinája kiszállítását az Európai Unió (EU) országaiba, és 13-án már Magyarországra is megérkeztek az első szállítmányok.
Április 19-én újraindult a jelenléti oktatás az általános iskolák alsó tagozatos diákjai számára, 24-én pedig újra megtelhettek élettel a vendéglátóegységek teraszai és kerthelyiségei, miután az új típusú koronavírus ellen beoltott magyarok száma meghaladta a 3,5 milliót. Május 1-jétől a védettségi igazolvánnyal rendelkezők olyan szabadidős létesítményekbe is ellátogathattak már, amik 2020 novembere óta zárva voltak. Május 10-én visszatérhettek az oktatási intézményekbe az általános iskolák felső tagozatos diákjai, valamint a középiskolások is. 13-án elindult a 16-18 évesek COVID-19 elleni vakcinázása is.
A nyár sem múlt el oltási kampány nélkül
Június 10-én elindult a 12-15 évesek oltási regisztrációja, nem sokkal később pedig a korosztály immunizálása is. Néhány nap alatt több mint 200 kiskamasz kapta meg első vakcinadózisát. Július 1-jén olyan történt , amire előtte majdnem 10 hónapig nem volt példa Magyarországon: egyetlen halálos áldozatot sem jelentettek a COVID-19 -hez köthetően. Egy nappal később elérte az 5,5 milliót a koronavírus ellen beoltott emberek száma, így június 3-ától megszűnt a maszkviselési kötelezettség. Augusztus 1-jétől megnyílt a lehetőség a 3. oltási dózis beadatására azoknak, akik már legalább 4 hónapja megapták a védőoltás második adagját. Augusztus végén pedig elindult az iskolai oltási akció is, amelyre előzetesen 48 ezer diákot regisztráltak a szüleik.
A hideggel együtt a gondok is megjöttek
A 2021/22-es tanév jelenléti oktatással indult, bár nem mindenhol volt zavartalan az évkezdés. Az iskolai oltási kampányban beoltott gyerekeknek a 2. dózis beadása szeptember végén vált esedékessé. Októberben több osztály is karanténba került , az egészségügyi rendszeren azonban még nem volt olyan nagy nyomás, így Magyarország felajánlotta segítségét a nagy bajban lévő Romániának, 50 koronavírusos beteget vettünk át intenzív ellátásra. Végül október végén már a magyar kormány is szigorításokról döntött a negyedik hullám megfékezése érdekében: ismét kötelezővé tették a maszkviselést a tömegközlekedési eszközökön, pályaudvarokon és megállóhelyeken. Az átoltottság további növelése érdekében november 22-e és 28-a között oltási akcióhetet szervezett a kormány, így akár előzetes regisztráció és időpontfoglalás nélkül is beoltathatták magukat az érdeklődők. A lehetőséget már az első napon is rengetegen kihasználták, hosszú sorok kígyóztak a kórházak előtt.
Az egyre súlyosbodó járványhelyzet ellenére a télbe lépve próbáltak némi ünnepi hangulatot teremteni a kórházakban. December 6-án például az oltópontokat sem kerülte el a Mikulás, egyes nővérek pedig szarvasagancsokat "növesztettek". Az év utolsó nagy eseményének pedig talán az 5 és 11 év közötti gyermekek immunizálásának elkezdését mondhatnánk. December 14-én érkezett meg Magyarországra az első gyerekvakcina-szállítmány, 15-én pedig már el is indult a kicsik vakcinázása.
Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.