Koronavírus: mégsem hatékony a remdesivir?

Nem csökkenti a súlyos állapotú koronavírusos betegek halálozási kockázatát a kórházi kezelésüknél használt remdesivir - állítja a WHO legújabb felmérése. Időközben itthon is elindult a szer magyar fejlesztésű változatának klinikai vizsgálata.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legutóbbi tanulmánya szerint - ami október 15-én jelent meg a medrxiv.org oldalán - a súlyos állapotú koronavírusos betegek kórházi kezelésénél használt négy készítmény egyikéről sem bizonyosodott be, hogy csökkentik a COVID-19 halálozási kockázatát, enyhítik a betegség lefolyását, vagy lerövidítik a súlyos betegek számára szükséges kórházi kezelés idejét.

Mire alapozza megfigyeléseit a WHO?

A WHO harminc ország 405 kórházának 11 ezer véletlenszerűen kiválasztott SARS-CoV-2 vírussal küzdő betegének adatait összegezte - számolt be róla a ScienceNews oldala. A tanulmányba bekerülők négy, koronavírusos megbetegedés kezelésére - kizárólag kórházban - használt gyógyszer egyikét, vagy a szokásos ellátás részeként alkalmazott egyéb, például szteroid tartalmú készítményt kaptak.

covid
Egyre több koronavírusos beteg szorul kórházi kezelésre. Fotó: Getty Images

A négy gyógyszer a remdesivir (eredetileg az ebola- és a marburg vírusfertőzések kezelésére fejlesztették ki), a hidroxiklorokin (leginkább a malária kezelésére használják), a lopinavir (HIV-fertőzötteknél alkalmazzák), és az interferon-beta1 (egyes autoimmun betegségek, például a szklerozis multiplex kezelésére alkalmas). Az ezek hatékonyságáról levont friss következtetéseket azonban egyelőre nem ellenőrizték "más tudósok", a szakértői véleményezés során bizonyos megállapítások változhatnak - hívták fel rá a figyelmet a WHO tanulmányának készítői. Akik egyébként a statisztikákra alapozták megfigyeléseiket.

"A tanulmányba bevont 2743 remdesivirrel kórházban kezelt koronavírusos betegből 301 hunyt el, míg a szokásos kórházi ellátásban részesülő 2708 COVID-19-cel küzdő páciens közül 303, ami a halálozási számokat tekintve nem releváns különbség" - közölte Helen Boucher, a bostoni Tufts Egyetem Orvosi Központjának fertőző betegségekkel foglalkozó részlegének vezetője. Ugyanakkor óvatosan fogalmazott: mint mondta, ez nem jelenti azt, hogy a remdesivir ne lenne hasznos.

"A mostani WHO-kutatás elsősorban arra irányult, hogy kiderüljön, az említett négy készítmény használata csökkentheti-e a covidos betegek esetében a halálozás kockázatát . Azt még alaposan meg kell vizsgálni, hogy a remdesivir lerövidítheti-e a kórházi tartózkodást, vagy elősegítheti-e, hogy kevesebben kerüljenek lélegeztetőgépre" - fogalmazott David Brett-Major, a Nebraskai Egyetem Orvosi Központjának epidemiológusa. Ezek ugyanis számos más tényezőtől is függnek, például attól, hogy egy adott intézményben hány kórházi ágy, vagy lélegeztető gép áll rendelkezésre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Noha a COVID-19 világjárványának számos vonása még nem teljesen ismert, de azt tudjuk, hogyan érhet véget. A vírus terjedése akkor kezdhet lassulni és szűnhet meg teljesen, ha elég sok ember fejlesztett ki immunitást a SARS-CoV-2 ellen. Az viszont a folyamat szempontjából lényegtelen, hogy ez megfertőződés vagy oltás hatására következik-e be. Részletek!

Remdesivir a gyakorlatban: mire jó?

"Ez az új tanulmány valószínűleg nem befolyásolja majd a remdesivir alkalmazásának módját" - véli Joanne Turner immunológus, hozzátéve, hogy a témában készült újabb és újabb tanulmányok segíthetnek majd abban, hogy az orvosok könnyebben eldönthessék, mikor érdemes a szert használni, és mikor nem. "Sok beteg immunrendszere - miközben próbálja leküzdeni a vírust - túlműködik, esetükben például a remdesivirhez hasonló, vírusreplikációt megakadályozó gyógyszer nem hoz javulást" - magyarázta Turner. Vagyis véleménye szerint kérdés, hogy ezt a gyógyszert a súlyos állapotú betegeknél valóban érdemes-e használni. Boucher és munkatársai most azt vizsgálják, hogy az újonnan diagnosztizált koronavírusos betegeknél a remdesivir korai beadásával megelőzhető-e a súlyos tünetek kialakulása és a kórházi kezelés.

"A mostani WHO-tanulmánytól eltekintve ugyanis az eredmények azt mutatják, hogy a remdesivir megfelelő alkalmazásával a 15 napos kórházi tartózkodás 11 napra csökkenthető" - hangsúlyozta Boucher. Ugyanerre a következtetésre jutott az amerikai országos Allergia és Fertőző Betegségek Intézete is: megfigyelésük szerint emellett a készítmény használatának következtében kevesebben hunytak el a betegségben. Azt azért hozzátették: eredményeik statisztikailag nem mérvadók. (A remdesivirt egyébként a tengerentúlon az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala engedélyezte a sürgősségi kezelésre szorulók számára.)

A remdesivir koronavírusos betegek kezelésében való hatékonyságáról gyakorlatilag azóta folyik a vita, hogy először alkalmazták súlyos állapotú, kórházi ellátásra szoruló pácienseknél. Számos tanulmány látott napvilágot, melyek méltatták, illetve vitatták a készítménynek tulajdonított pozitív hatásokat.

Itthon is vizsgázik a remdesivir hatóanyaga

Egy klinikai vizsgálat részeként a Semmelweis Egyetemen is megkezdték több súlyos állapotú koronavírusos beteg kezelését a Richter Gedeon Nyrt. gyógyszergyára által kifejlesztett, remdesivir hatóanyagot tartalmazó koronavírus elleni készítménnyel - erről adott hírt az egyetem. (A klinikai vizsgálatban a négy orvosképző egyetem, a Korányi Pulmonológiai Intézet és a Dél-pesti Centrumkórház, valamint a kijelölt koronavírusos betegeket ellátó kórházak vesznek részt.)

Ahogy arról a HáziPatika.com is beszámolt, Magyarországon a Debreceni Egyetem infektológiai klinikáján dolgozó kutatócsoport alkalmazta először a Richter Gedeon Nyrt. új készítményét infúziós kezelés formájában a tartós oxigéntámogatásra szoruló betegeknél.

A most indult hazai klinikai vizsgálatról és a WHO tanulmányáról is beszélt Szlávik János, a Dél-Pesti Centrumkórház infektológus főorvosa az ATV Start című műsorában. Szerinte a WHO elhamarkodta a következtetéseit, mert egy hatékonynak tűnő gyógyszer klinikai vizsgálata sokrétű, nem pusztán arról van szó, hogy a kezelt beteg meggyógyul-e vagy sem. Számos tényezőt kell figyelembe venni, többek között a beteg életkorát, hogy milyen stádiumban van és hogy van-e valamilyen társbetegsége. Mint mondta, a hazai klinikai vizsgálatok során ezeket is szem előtt tartják, és tapasztalataik alapján - a WHO ajánlását is figyelembe véve - állapítják majd meg, hogy a koronavírusos betegek kezelésében lesz-e helye a remdesivirnek. Hozzátette: eddigi tapasztalataik alapján van.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.