Koronavírus: új gyógyszert tesztelnek itthon

Önkéntes jelentkezőket várnak egy hazai fejlesztésű gyógyszerjelölt klinikai vizsgálatára, amely a súlyos lefolyású COVID-19 megelőzésében nyújthat segítséget. A várakozások szerint a szer hatásos lehet egyéb súlyos lefolyású légúti fertőzések esetén is.

A COVID-19 súlyos szövődményeinek megakadályozását célozza a Mitochon Technologies BGP-15 nevű hatóanyaggal végzett klinikai vizsgálata. A magyar gyógyszerfejlesztő cég a hatóanyag vizsgálatának következő fázisában önkéntes jelentkezőkön vizsgálja készítményét, amely elősegítheti a vírus elleni sikeres korai védekezést, a gyulladás kontrollját, megelőzve a kórházi kezelést igénylő súlyos szövődmények kialakulását. A klinikai vizsgálatra 18 és 65 év közötti túlsúlyos, cukorbeteg, illetve szív- és érrendszeri betegséggel élő COVID-19-betegek jelentkezhetnek, hiszen ezek a társbetegségek növelik a súlyosabb lefolyás kockázatát. A vizsgálatot az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet engedélyezte (OGYÉI) az Egészségügyi Tudományos Tanács Klinikai Farmakológiai Etikai Bizottsága támogató állásfoglalásának birtokában.

A COVID-19 súlyosbodását gátló gyógyszerjelölttel indul klinikai vizsgálat Magyarországon
A COVID-19 súlyosbodását gátló gyógyszerjelölttel indul klinikai vizsgálat Magyarországon. Fotó: illusztráció, Getty Images

Az AstraZeneca-oltás vezető fejlesztői szerint az új koronavírus hatása hamarosan a náthát is okozó szezonális koronavírusokéhoz hasonlóvá szelídülhet.

"Az eddigi klinikai vizsgálatok bizonyították, hogy a BGP-15 elnevezésű aktív klinikai vizsgálati készítmény biztonságos, és jól tolerált a terápiás dózisban. Most induló vizsgálatunk célja, hogy önkéntes jelentkezők bevonásával olyan adatokat gyűjtsünk, amelyek alátámasztják, hogy a BGP-15 segít megelőzni a COVID-19 súlyosbodását és az esetlegesen szükségessé váló kórházi kezelést. Ezáltal csökkenteni tudnánk az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomást, a halálozást és talán a poszt-COVID tünetek kialakulásának gyakoriságát is" - mondta el Bicskei László, a cég ügyvezetője, a BGP-15 klinikai programja irányítója.

Hogyan zajlik a klinikai vizsgálat?

A várhatóan az ország kilenc pontján zajló vizsgálat résztvevői mindvégig otthonukban tartózkodhatnak, csak a kísérlet elején és végén történik néhány alapvető fizikális és laboratóriumi vizsgálat kórházi körülmények között. A készítményt a jelentkezőknek négy héten át kell szedniük, amit egy kéthetes utánkövetési időszak zár le. A Mitochon Technologies megtéríti a felmerült útiköltségeket, illetve ingyenesen biztosít olyan eszközöket, amelyekkel a résztvevők folyamatosan monitorozhatják az olyan vitális paramétereiket, mint a testhő, a pulzusszám vagy a véroxigénszint . A résztvevők a vizsgálat teljes időtartama alatt felvehetik a kapcsolatot kezelőorvosukkal az erre a célra létrehozott, 24 órás ügyeletet tartó telefonközponton keresztül. Ezen felül bármikor - akár indoklás nélkül is - kiléphetnek a programból.

"A BGP-15 kedvező mellékhatásprofilt mutatott a máig több mint 200 emberen elvégzett öt klinikai vizsgálat során. A kezeléshez kapcsolódó nem várt események, mellékhatások hasonlók voltak a BGP-15-tel, illetve a placebóval (hatóanyag nélküli szer) kezelt csoportokban" - tette hozzá Bicskei, A készítmény hatásait több mint 50 tudományos publikáció ismerteti, amelyek megtekinthetők a cég weboldalán .

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nem csak COVID-19 ellen lehet hatásos

A BGP-15-öt eredetileg a 2-es típusú diabéteszre fejlesztette egy amerikai gyógyszervállalat, de az utóbbi években a molekulának több olyan tulajdonságát fedezték fel, amelyek a koronavírus-fertőzés lefolyását is befolyásolhatják. Csökkenti például az oxidatív stresszt, javítja a mitokondriális funkciót, lassítja a tüdőfibrózis kialakulását, gépi lélegeztetés esetén védi a rekeszizmot, illetve megakadályozhatja a citokinvihar kialakulását, így elkerülhetők a súlyos szervi károsodások. A BGP-15 a sejtek energiatermelő rendszerét, a mitokondriumot védi kóros körülmények között, valamint fokozza a sejtek stressz elleni természetes védekezőrendszerének működését, ezzel csökkentve a súlyos betegség kockázatát. A gyulladás okozta, kórházi kezelést igénylő súlyos szövődmények kialakulásának megelőzésével pedig elősegíti a gyorsabb gyógyulást is.

A súlyos szövődmények nagyobb gyakorisággal fordulnak elő olyan krónikus betegségben szenvedőknél, amelyek jellemzője, hogy megváltozott anyagcserével, valamint a gyulladási folyamatok emelkedett szintjével járnak együtt. Az alapbetegségek következtében a már eleve megváltozott anyagcsere és a gyulladási folyamatok emelkedett szintje gátolja a kezdeti védekezés sikerét, ennek következtében a gyulladás kiterjed, és önpusztító módon károsítja, veszélyezteti a szervezetet.

A COVID-19 elleni alkalmazáson túlmutató lehetőségek is rejlenek a BGP-15 készítményben. Bicskei hangsúlyozta, hogy a BGP-15 nem SARS-CoV-2-specifikus szer, azaz nem csak a jelenlegi járványt okozó koronavírus ellen lehet bevetni. "Ha ebben a klinikai vizsgálatban szignifikáns javulást tudunk kimutatni a BGP-15 alkalmazásával, akkor hatásos lehet egyéb súlyos lefolyású légúti fertőzésekben is. Sajnos van rá esély, hogy a koronavírus legyőzése utáni évtizedben további hasonló pandémiákkal kell szembenéznünk. Azt szeretnénk, hogy a jövőben már legyen a polcon olyan szer, amely jó eséllyel bevethető a súlyos esetek kiküszöbölésére. A szer gyors és széles körű alkalmazhatóságát elősegíti, hogy a BGP-15-öt - a legtöbb vakcinával ellentétben - sokkal egyszerűbb gyártani, tárolni és szállítani. A koronavírus-járvány esetleges további hullámai alatt csökkenteni tudjuk a súlyos kimenetelt elsősorban azoknál, akik valamilyen okból nem rendelkeznek a COVID-19 elleni immunitással" - húzta alá.

A vizsgálatra való jelentkezésről és a további részletekről a covidklinikaivizsgalat.hu oldalon olvasható bővebb információ, valamint érdeklődni lehet a +36-30/2021-019-es telefonszámon is.

Dr. Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológiai osztály vezető főorvosa szerint vannak, akiket nem lehet meggyőzni, hogy vegyék fel a COVID-19 elleni védőoltást . A szakember szerint ennek oka, hogy sokan olyan téveszméket olvasnak és hangoztatnak, amelyek szerint az oltások károsak, ezért inkább vállalják a veszélyt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.