Koronavírus: vérplazma segített egy kismamán

Felépült egy kismama az új típusú koronavírus okozta Covid-19 betegségből. A lengyelországi Sziléziai vajdaság egyik járványkórházában kezelt nő súlyos állapotban volt, ám a vérplazma-terápia hatására meggyógyult.

A Covid-19-ben szenvedő terhes nőt április végén szállították a sziléziai Kedzierzyn-Kozle városban létesített járványkórházba. Mivel a koronavírus okozta betegsége egyre súlyosabbá vált, az orvosok császármetszésről döntöttek. A kisbaba így koraszülött lett, de egészséges.

Lélegeztetőgépen volt

Mi a vérplazmakezelés lényege? A válaszért kattintson ide!

A koronavírusos nő olyan súlyos állapotba került, hogy lélegeztetőgépre kellett kapcsolni, majd múlt hét szerdán megkezték nála a vérplazmakezelést. Ezt követően a nő állapota két napon belül radikálisan javult. A páciens jelenleg már tünetmentes, és várhatóan a jövő héten haza is engedik. A Covid-19-ből felgyógyult donoroktól nyert vérplazma alkalmazását már több lengyelországi kórházban is elkezdték április közepén. A szérumot egyelőre kiegészítő, kísérleti terápiaként használják.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus Lengyelország, koronavírus-fertőzés kezelése, koronavírus vérplazmakezelés
Privát koronavírusteszteket végeznek a lengyelországi Wrocław-ban. Fotó: Getty Images

Hatékonynak tűnik a módszer

A módszer már többek között Kínában, az Egyesült Államokban és Magyarországon is kedvező eredményeket hozott. Lengyelországban pedig a Kedzierzyn-Kozlében működő kórház számolt be elsőként a terápia sikeréről. Az első lengyelországi vérplazmadonorok között volt Michal Wos környezetvédelmi miniszter is, aki április elején gyógyult fel a koronavírus-fertőzésből. A lengyel kormány egyénként már egy vérplazma alapú, több súlyos betegség gyógyításában alkalmazott gyógyszereket előállító gyár építését tervezi. Jelenleg a lengyel állam évi mintegy 500 millió zlotyt - nagyjából 38,5 milliárd forintot - költ a külföldről importált, részben a lengyel donoroktól nyert vérplazma felhasználásával készült gyógyszerekre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Stabilizálódhat a járványhelyzet

Lengyelországban egyébként már lassulni és stabilizálódni létszik a napi új fertőzöttek száma, de a reprodukciós ráta még mindig enyhén 1 felett van, vagyis száz betegtől valamivel több mint száz új ember fertőződhet meg. Az országban csütörtök délutánig csaknem 15 ezer fertőzöttet regisztráltak, a koronavírus-járvány lengyelországi áldozatainak száma pedig már meghaladta a 730-at.

Vigyázat, a kullancsok is okozhatnak a koronavírus-fertőzéshez hasonló tüneteket - a részleteket olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkében!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.