Nem elég, hogy növekvésnek indult és egyre több a koronavírus-járvány okozta esetszám, ezzel párhuzamosan nagyon sok az augusztus 20-át követő kora őszi-késő nyári lehűlésben megfázott, tüsszögő és köhögő, a szaglását elveszítő beteg, aki azt gondolja, hogy neki biztosan koronavírus-fertőzése van - idézi az Infostart Temesi Gabriellát. A pulmonológus kiemelte: a többség szerencsére inkább más, szintén légúti fertőzésre utaló tüneteket mutat, egyéb vírusokkal.
Ne várjunk sokat a szakember felkeresésével
A szakember azt mondja, csak a tünetek alapján szinte lehetetlen megkülönböztetni egymástól az eseteket - főleg úgy, hogy a delta variánsnak kifejezetten felső légúti, nátha jellegű tünetei vannak. Ahhoz tehát, hogy minél pontosabb diagnózist lehessen felállítani, szükség van - legalábbis a vírusfertőzés korai szakaszában - PCR-teszt , esetleg antigéngyorsteszt elvégzésére.
A súlyosabb eseteknél már egyértelműbb a helyzet, hiszen az elhúzódó tünetek nagy valószínűséggel valamilyen komolyabb betegségre, például koronavírus-fertőzésre utalnak. "A nátha jól ismert, csak most kicsit mindenki meg van ijedve, akkor is, ha elköhinti, eltüsszenti magát" - magyarázza Temesi Gabriella, aki hozzátette, ha panaszaink vannak, ne titkoljuk el azokat, hanem minél hamarabb forduljunk orvoshoz, hogy kiderüljön, mi áll a háttérben.
Negyedik hullám: fontos a védekezés
Ami a pandémia negyedik hullámát illeti, a szakember a következőképpen vélekedik: függetlenül attól, hogy be vagyunk-e oltva, vagy sem, tartanunk kellene magunkat a tavasszal már bevált védekezéshez, így a maszkhordáshoz, a távolságtartáshoz, illetve a nagyobb közösségi rendezvények kerüléséhez.