Magyarországon is fertőz a nyugat-nílusi láz

Magyarországon is megjelent a nyugat-nílusi láz. Úgy tudni, az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központhoz eddig négy bejelentés érkezett.

Nincs gyógyszer a nyugat-nílusi láz ellen

2018. június 19-én számoltunk be róla, hogy emberre is veszélyes nyugat-nílusi láz vírusával fertőzött szúnyogok jelentek meg Csehországban.

Az RTL Klub híradója számolt be arról, hogy Szerbiában eddig öten haltak meg és hetvenen fertőződtek meg a betegséggel.

A magyar hatóságokat azonban hiába keresték, nem kaptak pontos adatokat a hazai megbetegedésekről.

A nyugat-nílusi láz ellen nincs gyógyszer, sem oltás, nyugat-nílusi láz fertőzés fertőző betegségek agyhártyagyulladás agyvelőgyulladás szúnyog szúnyogcsípés
A nyugat-nílusilázellen nincs gyógyszer, sem oltás

A Dél-pesti Centrumkórház infektológusa, Dr. Szlávik János a riportban azt mondta, hogy a vírus ritkán okoz nagy bajt, az esetek 10-20 százalékában jelentkeznek influenzaszerű tünetek, és kevesebb mint egy százalékban alakulnak ki súlyos tünetek, mint agyvelőgyulladás vagy agyhártyagyulladás .

Mint mondta, az még ritkábban fordul elő, hogy idős, krónikus beteg, immunhiányos emberek meghalnak a nyugat-nílusi láz miatt:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A vírust elsősorban szúnyogok terjesztik

A riportból az is kiderül, hogy tavaly Magyarországon két idős férfi hunyt el a betegség következtében. A vírust elsősorban szúnyogok terjesztik, a legtöbb megbetegedés augusztusban és szeptemberben történik. Mint azt Szlávik elmondta, a nyugat-nílusi láz ellen nincs gyógyszer és emberek számára hozzáférhető oltóanyag. Lovak számára létezik védőoltás, mert köztük sokkal nagyobb járványok alakulnak ki.

Mit kell tudni a nyugat-nílusi lázról? A nyugat-nílusi lázat okozó vírust először 1937-ben Ugandában azonosították, és 1950-ben Egyiptomban okozta az első nagyobb járványt. A vírusgazdák madarak, közöttük pedig szúnyogok révén terjed a kórokozó, amely az emberre is szúnyogcsípés útján kerül át. A fertőzött emberek 80 százaléka tünetmentesen vészeli át a betegséget, és vélhetőleg életre szóló immunitást szerez . Az esetek ötödében a megbetegedés túlnyomórészt enyhe tünetekkel - lázzal, izomfájdalommal, fejfájással, nyirokcsomó-megnagyobbodással, bőrkiütésekkel - jár, és magától gyógyul. Az esetek kis hányadában (1 százalék körül) azonban agyhártya- vagy agyvelőgyulladást okozhat, ami bénuláshoz, kómához vagy a beteg halálához vezethet. A betegségről bővebben a linkre kattintva olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra