Miért ilyen megosztó még mindig a maszkviselés?

A járvány kezdete óta a tudományos világ mindent megtesz azért, hogy tudatosítsa a lakosságban a maszkviselés fontosságát. Sokak szemében azonban a maszk nem a biztonságot, hanem a társadalmi megosztottságot jelképezi.

A koronavírus elleni védekezés egyik legfontosabb része a távolságtartás, illetve a kötelező maszkviselés volt a járvány kitörése óta. Számos kutatás igazolta, hogy a maszk hordásával jelentősen csökken az esélye, hogy a vírus gazdát cserél, így sikerrel lassíthatja a lakosság fertőződésének ütemét. Ennek ellenére számos országban még mindig dúlnak a viták a használatáról, ahol pedig a járványhelyzet megengedte, a lehető leghamarabb fel is oldották a kötelező viselését. A CNN cikke szerint a maszk elutasítottsága mögött számos ok húzódik.

Újabb erős érv a maszkviselés mellett Szinte teljesen visszaszoríthatók az influenza és RSV-vírus okozta fertőzések a koronavírus-járvány terjedése ellen alkalmazott olyan óvintézkedésekkel, mint a maszkviselés és a szociális távolságtartás - állapították meg amerikai kutatók.

Ha egyszer már levették, nem szívesen húzzák vissza

"A maszkok továbbra is egy megosztott társadalom jelképei maradnak - azok között, akik úgy érzik, hogy túlzottak a korlátozások, valamint azok között, akik azt gondolják, a hatóságok nem avatkoznak be eléggé a világjárvány idején" - mondta el Dr. Simon Williams, a walesi Swansea Egyetem oktatója. A szakember szerint a járványügyi korlátozásokba világszerte belefáradtak az emberek, sokan pedig úgy érzik, a maszk felhúzásával újabb lépéssel távolodnak a korábbi életüktől. Emiatt pedig az enyhítések után nem lesz egyszerű feladat ismét rábírni a lakosságot a maszkviselésre.

Délkelet-Ázsia azon részein kívül, ahol a 2002-es SARS-járvány után általánossá vált a maszkviselés, kevés ország volt hozzászokva efféle korlátozásokhoz. A COVID-19 járvány első hulláma, illetve a betegségtől való félelem azonban gyorsan megváltoztatta az emberek hozzáállását tavaly tavasszal. Még a politikai döntéshozókat is meglepte, hogy az emberek milyen fegyelmezetten kezdtek védekezni világszerte: a maszk hordása mellett távolságot tartottak és önként szociális izolációba vonultak. A kezdeti szabálykövető magatartás után azonban a lakosság türelme gyorsan fogyni kezdett, és egyre nagyobb tehernek érezték a járvány újabb fellángolásai miatt hozott intézkedéseket. Angliában például annak ellenére sem vezették be ismét a kötelező maszkviselést, hogy a koronavírusos betegek száma a nyár vége óta ismét emelkedni kezdett - Boris Johnson elnök szerint mindenki maga döntheti el, hogy szeretné-e hordani, vagy sem.

A maszkviselést a társadalom is egyre nagyobb tehernek éli meg. Fotó: Getty Images
A maszkviselést a társadalom is egyre nagyobb tehernek éli meg. Fotó: Getty Images

A szakemberek szerint jelenleg elsősorban a hatályos jogszabályokon múlik, hogy mennyien takarják el az arcukat. Az általános tendenciák azért ösztökélően hathatnak, vagyis ha egy közösségben azt látják az emberek, hogy nagy arányú a maszkviselés, akkor ők is eltakarják az arcukat. Hogyha viszont kevesen hordanak maszkot a tömegközlekedési eszközökön és az üzletekben, az a szigorúbb szabálykövetők lelkesedését is letörheti. Nem segített az sem, hogy sok ország következetlen a maszkviselési szabályokkal kapcsolatban - a lakosság indokolatlannak vélhet egy újabb szigorítást, ha korábban, látszólag sokkal rosszabb járványmutatók mellett sem volt az kötelező érvényű.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az Egyesült Királyság egészségügyi minisztere, Sajid Javid nemrég arra buzdította az embereket, hogy minél gyakrabban viseljenek maszkot, hogy elkerüljék a jövőbeni korlátozásokat. Beismerte azonban, hogy nem túl tisztességes ezt úgy kérni a lakosságtól, hogy a parlamenti képviselők közben az arcuk eltakarása nélkül üléseznek és nyilatkoznak a televízióban. Dr. Simon Williams szerint hosszabb távon azokban az országokban maradhat magas a maszkviselők aránya, akik akkor is fenntartották a szigorúbb intézkedéseket, amikor a betegek száma lecsökkent. Hogyha ugyanis a lakosság egyszer már letette a maszkot, nem szívesen húzza azt ismét vissza a későbbiekben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra