Egy sor laboratóriumi vizsgálat eredményei alapján úgy tűnik, hogy az omikron variánsnak elég magas a környezeti stabilitása. Ez azt jelenti, hogy igen fejlett az a képessége, hogy a különböző felületeken életképes maradjon. Ez pedig nagyban hozzájárulhatott ahhoz, hogy a korábban világszerte domináló delta variánst is kiszorítsa - derült ki a Kiotói Orvostudományi Egyetem (még szakmai ellenőrzésre váró) tanulmányából , amelyről az Euronews is beszámolt .
Ennyivel tud többet az omikron, mint az elődei
A kutatók az új típusú koronavírus eredeti változatát, valamint a kórokozó több variánsát (alfa, béta, gamma, delta és omikron) is alaposan megvizsgálták. Arra voltak kíváncsiak, hogy meddig maradnak életben a felületeken. Megállapították, hogy a műanyagon az eredeti vírustörzs 56 órát képes túlélni, míg a mutánsok közül
- az alfa 191,3 órát,
- a béta 156,6 órát,
- a gamma 59,3 órát,
- a delta 114 órát,
- az omikron pedig 193,5 órát, tehát több mint 8 napot kibír.
Áldozatok bőrmintáinak segítségével azt is megnézték, hogy az emberi bőrön mennyi ideig életképesek a különböző vírusvariánsok. Ez az időtartam az eredeti vírustörzsnél 8,6 óra, az alfa esetében 19,6 óra, a bétánál 19,1 óra, a gammánál 11 óra, a delta esetében 16,8 óra, az omikronnál pedig 21,1 óra volt. Az újonnan dominánssá váló omikron variáns tehát majdnem egy egész napot kibír fertőzőképesen az ember bőrén - csaknem 3-szor olyan hosszú időt, mint az eredeti SARS-CoV-2 vírus. "Tanulmányunk kimutatta, hogy az omikron variáns rendelkezik a legmagasabb környezeti stabilitással az aggodalomra okot adó koronavírus-változatok között, és ez lehet az egyik tényező, amely lehetővé tette, hogy az új variáns gyorsan szétterjedjen és leváltsa a delta variánst" - vélik a tanulmány szerzői.
Az alkohol 15 másodperc alatt végez velük
A kutatók azt is megállapították, hogy bár a COVID-19-betegséget okozó kórokozó variánsai valamivel jobban ellenállnak az etanolnak, mint az eredeti vírustörzs, az alkoholos kézfertőtlenítő hatására 15 másodperc alatt mindegyik teljesen inaktiválódott a bőrön. A tudósok szerint eredményeik felhívják a figyelmet a kézhigiénia fontosságára, illetve az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásainak jelentőségére.
"Az omikron sem a barátunk. Az idősekben, a súlyos immunhiányosokban, daganatosokban, tüdőbetegekben, vesebetegekben képes súlyos megbetegedést okozni, pláne, ha nem oltottak. A rizikócsoportok ugyanazok" - hívta fel a figyelmet a hazai szakértő.