A tesztelés során értékelik a vakcina biztonságosságát, az emberi szervezet toleranciaszintjét és immunválaszát mind első oltás, mind emlékeztető oltás esetén alkalmazva a mintegy 1420 fős, 18 és 55 év közötti, egészséges felnőtt emberekből álló mintában. A kész vakcinát az 55 év alatti korosztályoknak szánják.
Három csoportra osztották a résztvevőket
A klinikai tesztelés három csoportban zajlik. Az első csoport tagjait a vizsgálatot megelőző 90. és 180. nap közötti időszakban már beoltották a Pfizer/BioNTech jelenlegi, koronavírus elleni védőoltásának két adagjával. Ők egy vagy két adagot kapnak a most kifejlesztett omikronspecifikus vakcinából.
A második csoportba tartozó résztvevők már három adag Pfizer/BioNTech védőoltást kaptak a vizsgálatot megelőző 90. és 180. nap közötti időszakban. Ők egy adagot kapnak a korábbi védőoltásból vagy az újonnan kifejlesztett omikronspecifikus vakcinából. A harmadik csoport tagjai eddig még nem vették fel a koronavírus elleni védőoltást, ők három adag omikronspecifikus vakcinát fognak kapni.
A közleményben idézik Kathrin Jansent, a Pfizer védőoltás kutatás-fejlesztéséért felelő vezető alelnökét, aki azt mondta: "Miközben a jelenlegi kutatások és az empirikus adatok is azt mutatják, hogy az emlékeztető oltások továbbra is magas szintű védelmet nyújtanak az omikron változat okozta súlyos betegséggel és a kórházi kezeléssel szemben, fel kell készülnünk arra az esetre is, ha ez a védettség idővel csökkenni kezd, és az omikron, vagy más, jövőbeli változatok okozta betegségeket kell kezelnünk."
Már elkezdték a gyártást
Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója még decemberben úgy nyilatkozott: ha az omikron miatt új védőoltásra lenne szükség, ez márciusra a vállalat rendelkezésére fog állni. A Pfizer szóvivője időközben megerősítette, hogy a cég már el is kezdte gyártani az új védőoltást. "Az omikron variáns megjelenése miatt proaktívan teszteljük és saját felelősségünkre elkezdtük gyártani az omikron elleni védőoltást, hátha szükség lesz rá, de természetesen megvárjuk a tesztek eredményét, és közben folytatjuk a szokásos egyeztetési-jóváhagyási eljárást az illetékes egészségügyi hatóságokkal, mielőtt az oltást bevezetjük a piacra."
A két cég szerint a védőoltás várható gyártását az sem befolyásolja, ha a vállalatoknak át kell állniuk az új vakcinára. Ugyanakkor a két vállalat azt is hangsúlyozta, hogy azok, akik már megkapták a jelenlegi emlékeztető oltást, "továbbra is magas fokú védelmet élveznek az omikron változattal, különösen a súlyos betegséggel vagy kórházi kezeléssel szemben".
A negyedik oltás általános bevezetését nem tartják indokoltnak a magyar szakemberek, három társadalmi csoportnak azonban kifejezetten ajánlják.