Scott Napper professzor ugyanis úgy véli, hogy az orrváladék megevése a szervezetbe juttatott ártalmatlan mennyiségű kórokozó megerősítheti az immunrendszert. Elmélete egybehangzik azzal az új keletű feltételezéssel, mely szerint a túlzásba vitt higiénia vezetett az allergiás és autoimmun megbetegedések napjainkban tapasztalható elterjedéséhez.
A Saskatchewan Egyetem professzora kísérletében kétfelé osztja osztályát: a tanulók fele túrja az orrát és megeszi orrváladékát, a másik fele viszont nem viselkedik ilyen antiszociális módon. A kutató azt fogja megvizsgálni, hogyan reagál az immunrendszer az "új" szokásra.
Napper professzor elmondta, hogy az önkénteseknek egy bizonyos molekulát juttatnak be az orrukba, és a résztvevők fele továbbra is normálisan fog viselkedni, a másik felét viszont arra kérik, hogy túrják az orrukat, és egyék meg a váladékot. Ezután megvizsgálják a molekulával szembeni immunválaszt, és amennyiben az orrtúrókban erőteljesebb az immunreakció, az igazolná az elméletet.
A biokémikus professzor eltökélten hisz abban, hogy a természet vesz rá bennünket arra, hogy különböző viselkedéseket kövessünk, mert ezek valószínűleg előnyünkre válnak. Ilyen például a különböző fajta ételek fogyasztása is. "Amikor tehát ingerenciánk támad az orrtúrásra és a váladék elfogyasztására, talán engednünk kellene a természet hívásának" - véli Napper. "Evolúciós tekintetben az ember nagyon piszkos környezetben fejlődött, így a környezetünk és magatartásunk sterilitására való törekvés talán nem szolgál előnyünkre."
Az elmélet alapja az, hogy az immunrendszer működése közben emlékeket hoz létre, és "megjegyzi", hogyan kell harcolni azokkal a kórokozókkal, amelyekkel találkozott. Amikor egy kórokozó második alkalommal támadja meg a szervezetet, az immunrendszer visszanyúl ehhez az emlékhez, és olyan fegyvereket, úgynevezett memória limfocitákat szabadít fel, amelyek tudják, hogyan kell elpusztítani a betolakodót.