A legutolsó, 2018-19-es influenzajárványról készített jelentést az Egyesült Államok Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Központja. Vizsgálatuk szerint a betegséghullám több szempontból is különleges volt: egyrészt 21 hétig tartott, amivel az elmúlt évtized leghosszabb járványa lett, másrészt pedig az eddig megszokottaktól eltérően két hullámban támadott.
Szokatlan volt a szezon
A tavaly októbertől februárig tartó szakaszban elsősorban a H1N1 altípus dominált, míg a második, február közepétől egészen májusig kitartó hullámot a H3N2-es megbetegedések jellemezték. Ez utóbbi egyébként általában súlyosabb tünetekkel is jár a szakemberek szerint.
A vírusok leggyorsabban köhögéssel vagy tüsszentéssel vándorolnak egyik gazdáról a másikra, de a fertőzött személy már a légzése és beszéde során is teleszórja velük a környezetét. A megfázás általános tünetein túl (torokfájás, orrfolyás, köhögés és tüsszögés) többnyire a hirtelen felszökő, magas láz árulkodhat az influenzáról. A kellemetlen tünetek a legtöbb esetben egy hét alatt elmúlnak.
"Elég szokatlan volt az idei influenzajárvány, hiszen majdnem két szezonról beszélhetünk" - mondta el az eredmények kapcsán Richard Webby, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) munkatársa. A szakember szerint nem ritka, hogy egy nagyobb, A vírustörzs okozta megbetegedést egy kisebb hullám követ, amit a B törzs dominál. A mostani, hosszabb szezonban azonban a két hullám hasonló intenzitású volt, ráadásul mindkettőben az A törzs okozta a legtöbb megbetegedést. Webby szerint még nem lehet megállapítani, hogy egyedülálló esetről van-e szó, vagy a vírusok változásával egy új trend vette kezdetét.
Bár a szokásosnál hosszabb volt, veszélyességét tekintve átlagosnak mondható a legutolsó járvány, mint a négy vizsgált csoportban (kisgyermekek, tinédzserek, felnőttek és idősek) nagyjából az eddigiekhez hasonló volt a betegek, és áldozatok száma. A magyar háziorvosok egyébként durvább tünetekről és lassabb gyógyulásról számoltak be a járvány ideje alatt.
Forrás: CNN