Március végén egy addig sosem látott, azonosítatlan albínó kullancsot találtak egy kutyában Magyarországon. Az InfoRádiónak nyilatkozva Kapiller Zoltán, a Magyar Kullancsszövetség elnöke most tisztázta a helyzetet: a parazita egy sündisznókullancs (ixodes hexagonus) volt. A szakember felhívta a figyelmet, hogy bár ez az élőlény jellemzően sünök fészkében fordul elő, azonban falusi vagy kertvárosi környezetben kutyára, macskára, sőt, akár emberre is támadhat.
A sünök nem tudnak megszabadulni az élősködőktől, és egy-egy példány bőrébe akár 100-150 kullancs is befúrhatja magát. A sün ugyan nem betegszik meg a vérszívók terjesztette kórokozóktól, de azok a szervezetében még jobban elszaporodhatnak, átterjedve további kullancsokra is. Ez utóbbiak aztán a sünről leesve más melegvérű élőlényekre kapaszkodhatnak át. Egyebek mellett a Lyme-kórt okozó baktériumok is jelen lehetnek a nyálukban, csípés esetén akár súlyos emberi megbetegedést kiváltva.
Kapiller szerint a sündisznókullancs ilyen módon egy „biológiai bomba vagy terrorista”. Ráadásul hiába van természetes ellensége, egy méhecskeszerű állat, annak állományát a nagyüzemi mezőgazdaság mára jelentősen megritkította.