Szakértők jobb maszkot ajánlanak az omikron ellen

Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési hivatal (CDC) arra készül, hogy frissítse a COVID-19 maszkokra vonatkozó ajánlásait.

"Felülvizsgáljuk a maszkokra vonatkozó szakmai ajánlásainkat, mert a legjobb információkat szeretnénk biztosítani az amerikaiaknak, hogy kiválaszthassák, melyik maszk lesz a megfelelő számukra" - mondta Dr. Rochelle Walensky igazgató a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón. A CDC jelenlegi útmutatása nem ajánl konkrét maszktípust, ehelyett azt írja elő, hogy az embereknek olyan maszkot kell viselniük, amely szorosan illeszkedik az arcra, és eltakarja az orrot és a szájat. Az igazgató szerint az alapvető útmutatás nem fog változni, de az ügynökség hamarosan több információt fog közzétenni a maszkok közötti különbségekről. Ugyanakkor a szövetségi kormány több millió ingyenes, klinikai védelmet adó N95-ös maszkot biztosít a lakosság számára - írta a WebMD .

dsa
Bármilyen maszk jobb, mint a semmi, mondta Rochelle Walenski szakértő. Fotó: Getty Images

Mit tud az N95-ös?

A környezetbarátabb, mosható, többször használatos textilmaszkok leginkább akkor jelentenek megfelelő védelmet, ha már be vagyunk oltva, oltottak társaságában tartózkodunk, és rajtunk kívül is mindenki visel maszkot. Ezek alapján tehát túl sokat nem véd ez a maszktípus. Miután közel két éve élünk együtt a COVID-19 vírussal, sokan továbbra is bizonytalanak azzal kapcsolatban, hogy mikor milyen maszkot ajánlanak és miért. Ezért a Time magazin alapján összeszedtük, hogy melyek a fontosabb különbségek az amerikai ajánlások szerint a maszkok között. A CDC sajtótájékoztatóján megnevezett N95-ös arcvédők csak az 1970-es évek óta kaphatók. Eredetileg ipari célokra tervezték őket, hogy a levegőben lévő szennyeződések kiszűrésével védjék a munkások tüdejét. Ezeken a maszkokon ugyanúgy nem volt szelep, mint a manapság az egészségügyben használatos változatokon. Mivel a szelep nélküli változatok hosszú viselés esetén kényelmetlenné váltak a munkások számára, kifejlesztették a szeleppel rendelkező változatot, amiben sokkal könnyebben kapnak levegőt a viselőik.

És melyik maszk a legjobb az omikron ellen?

A legfontosabb különbség, hogy a hagyományos szövetmaszkok nem illeszkednek szorosan az arcra, és lényegesen kisebb szűrést biztosítanak, mint az N95-ösök. A JAMA Internal Medicine című szaklapban közzétett 2020-as tanulmány szerint a szövetmaszkok fizikai gátként hatnak, de jellemzően még kevesebb szűrést biztosítanak, mint a klinikai, sebészeti maszkok. Vagyis megfelelően viselve egy N95-ös maszk a levegőben lévő részecskék akár 95 százalékát is képes kiszűrni, köszönhetően a szoros illeszkedésnek és a szintetikus anyagnak, amely apró, elektrosztatikus energiával töltött szálakból hálóból áll.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A KN95 maszkok, amelyek az N95-ösök kínai megfelelői, ugyanannak a szűrési szabványnak hivatottak megfelelni, de gyártásuk kevésbé áll hatósági felügyelet alatt. A KF94 jelzetű maszkokat Dél-Koreában gyártják, és a koreai kormányzati szabványoknak megfelelően gyártva és viselve a részecskék akár 94 százalékát is kiszűrik.

A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban nemrégiben közzétett tanulmány szerint a COVID-19 megbetegedés kockázata akár 75-szörösére is csökkenthető, ha a beteg személy és a közelben tartózkodó személy egyaránt N95-ös típusú maszkot visel, szemben a sebészeti maszkkal. Egy 2021-ben közzétett kutatás pedig megállapította, hogy az N95-ös maszkok a szövetmaszkokhoz képest a felére csökkentik az egészségügyi dolgozók COVID-19 fertőzésének kockázatát. Az N95-ös maszkok viselése azonban hátrányokkal is jár. Noha erősebb védelmet nyújtanak, viselésük kényelmetlen, többe kerülnek és nehezebb is beszerezni őket. De bármilyen maszk jobb, mint a semmi, és minden állampolgárt arra biztatunk, hogy viseljen az arcra jól illeszkedő maszkot, mert így nemcsak saját magát védi, de megakadályozza a COVID-19 terjedését is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.